13 Temmuz 2024
Sağlık

Hastalıklara Karşı Bebekleri Nasıl Koruruz?

Bebekler dünyaya yeni geldikleri için bağışıklık sistemleri çok zayıftır. Bu nedenle savunmasızdırlar. Etkisi fazla olmayan virüs dahi bebekleri fazlasıyla etkileyebilir. Bu gibi durumlara karşı anne ve babaların, bebekleri için alması gerekli tedbirler vardır.

Temizlik öncelikli hedeftir. Sigara gibi olumsuzluklarla havası kötü etkilenmiş alanlardan bebekler uzak tutulmalıdır. Çok hasta insanlarla birlikte kalınmamalıdır. Bebeklerde uyku ve beslenme çok önemlidir. Solunum yolları en küçük hastalıkta dahi kapanabilir. Sıklıkla kontrol şarttır.

Burun tıkanıklığı meydana gelen bebeklerde, ağız yolundan nefes alma işlemi yapılır. Bu da bebek içim olumsuz bir durumdur. Bebeklerin aşılarının tam olması ve 2 yaşına kadar emzirilmeleri oldukça önemlidir. Anne sütü, bebeklerde gelişim dönemi için oldukça kıymetlidir.

Hastalıklara Karşı Bebekleri Nasıl Koruruz?

Kış dönemi bebekler için olası hastalıklara yakalanma konusunda etkin rol oynar. Bunun için bağışıklıkları güçlendirilmelidir. Kabızlıkta, karın bölgesine yapılacak masaj, tedavi yöntemleri arasındadır. Yâda ayaklara pedal çevirme işlemi yapılması, kabızlıkta etkili yöntemdir. Ayva, pişmiş havuç ve muz gibi besinler yetişkin çocuklarda kabızlıkta kullanılabilir.

Anne ve baba için korkutucu olan rahatsızlıklar ise, öksürük ve burunda akıntı olabilir. Bunlar genel olarak kışın meydana gelir.

Hastalıklara Karşı Bebekleri Nasıl Koruruz? 2

Bebeklerde ateş, korkutucudur. Fakat ateş bebekte bitkinlik yapmıyorsa çok fazla endişelenmeye gerek yoktur. Öksürük gibi rahatsızlıklarda, nemli ortamlarda kalmak iyidir. Doktora göstermek  ise en iyi çözümdür.

Bebeklerdeki hastalıkları ilk görecek anne ve babadır. Bunun için azda olsa ebeveynin bilinç olması yararlıdır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video