24 Temmuz 2024
Genel

Hatim Duası Nasıl Yapılır?

Yaklaşan Ramazan ayı ile de birlikte pek çok kişi hatim yapmayı planlıyor. Hatim, Kuran-ı Kerim’in tamamının okunması anlamını taşır. Kuran-ı Kerim’in tamamının okunmasını ardından yapılacak olan dua, hatmi tamamlar niteliktedir.

Daha önce hatim yapmamış pek çok kişinin bu duayı bilmemesi son derece normaldir. Ancak daha önce bu duayı hiç yapmamış kişiler de bu duayı kolaylıkla öğrenebilmektedir. Hatim duası nasıl yapılır diyanet? Hatim duası Türkçe yapılır mı? Hatim duası Arapça m yapılmalıdır? Hatim duası Türkçe mealini ezbere bilmek gerekli midir?

Hatim Duası Nasıl Yapılır?

Hatim duası kişinin kalbinden geçen duadır. Hatmin ardından dua yapılması kimi toplumlarda zorunlu kabul edilse de kimi toplumlarda ek bir şeydir. Hatim yapılan yere rahmet yağdığı söylenmektedir. Bu rahmetten en iyi şekilde faydalanabilmek için dua etmek elbette çok sevaptır.

Hatimden sonra yapılacak olan dua ile ilgili dikkat edilmesi gereken şey ezbere bir duadan kaçınmaktır. Bu dua Arapça da olabilir Türkçe de. Bu dua Arapça yapılacaksa, Türkçesinin de bilinmesi çok önemlidir. Ezbere yapılan ve anlamı bilinmeyen bir duadan kaçınılmalıdır.

Dua kişinin kalbinden geçen ve kimse için aynı olmayan bir şeydir. Herkesin gönlünden geçen ve herkesin ihtiyacı birbirinden farklıdır. Dua yapılırken de her zaman aynı duayı yapmak yerine içinizde geldiği gibi her seferinde farklı dualar da yapılabilir.

Hatim duaları için pek çok örnek dua bulunmaktadır. Toplu yerlerde yapılan hatimlerde de ortak bir hatim duası yapılabilmektedir. Tüm bunlar sevabınıza sevap katacak şeylerdir. Ancak herkesin duasının harfiyen aynı olmasına gerek yoktur. Kişi nasıl dua edileceğini öğrendikten sonra gönlü nasıl izin veriyorsa o şekilde dua eder.
Duaların ilk kısmında şükretmek gerekmektedir. Bu şükür ezbere değil de gönülden geçen kelimelerle yapılırsa daha samimi bir hal alır. Ardından yaptığınız hatmin kimlerin ruhları şerefine okuduğunuzu ekleyerek duanıza devam edersiniz.

Peygamber efendimiz(s.a.v) şerefine ve tüm peygamberler şerefine pek çok hatim yapılmaktadır. Siz de yaptığınız hatim duasının başına bunu ekleyebilirsiniz. Ardından tanıdığınız İslam alimlerinin ruhuna ve tanıdıklarınızın ruhuna da armağan edebilirsiniz. Bu sizin duanız olduğu için yaptıklarınız tamamen gönlünüzden geçen şeyler olmamalılardır. Yaptığınız hatmi istediğiniz kadar kişinin ruhuna armağan edebilirsiniz.

Hatim Duası Nasıl Yapılır? 1

Ardından tüm sevdiklerinizden başlayarak Allah’tan af dileyebilirsiniz. Günahlarınızı affetmesi için tövbe edebilirisiniz. Hiç şüphesiz Allah, bağışlamayı sevendir. Ettiğiniz dua Allah’la sizin aranızdadır. Bu nedenle en çok utandığınız şeyleri bile dile getirerek günahlarınızın affolunması isteyebilirsiniz.

Hayatta en ufacık bir şeyi bile Allah’tan istemekten çekinmemelisiniz. Elbette Allah, çalıştığınız bir şeyin sonuçları sizin için hayırlı ise sizi o sonuca ulaştıracaktır. En küçük ve en büyük hayalleriniz için dua etmekten çekinmemelisiniz. Sadece kendiniz için değil tüm sevdikleriniz için dua etmeyi aklınızdan çıkarmamalısınız.
Duanın bazı kısımlarında tüm insanlık için dua etmeyi de unutmamalısınız. İman içerisinde yaşamak ve günahlardan kaçınmak için de Allah’a dua edilmelidir. Hiç şüphesiz insanın sığınabileceği en yüce varlık Allah’tır.

İnsan dua ederken utanmamalı, içerisinden geçeni dillendirmelidir. Herkesi ve elbette kendini düşünerek dua etmelidir. Arapça dualar da edilebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken Arapça duanın Türkçesini de bilmektir. Kişi ne için dua ettiğini bilmelidir. Böylesi kendi içine de daha çok sinecektir. Bu şekilde aklına gelen her konuda dua edebilir ve üzerindeki yalnızlık hissini üzerinden atabilir. Belirli yerlere bağlı hatim duaları da yapılabilir. Hatim dualarına katılmak da çok sevaptır. Yeter kişi yaptığı her şeyi bilinçli yapsın.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video