13 Temmuz 2024
Genel

Ananas Nasıl Soyulur?

Ananas nasıl soyulur sorusu ülkemizde yaşayan bir çok kişiye sorulduğunda belki de cevap alınamayacak bir sorudur. Çünkü ananas sıcak iklimleri sevmesi nedeniyle ülkemizde olmayan, kısa zaman öncesine kadar bir çoğumuzun sadece ismini bildiği bir meyvedir. Son zamanlarda gerek sağlık üzerindeki faydaları gerekse tadının dilden dile dolaşması ile ülkemizde de yavaş yavaş tüketilmeye ve manav reyonlarında yerini almaya başlamıştır.

Ananas Nasıl Soyulur?

Ananas ağacı, Orta ve Güney Amerika yetişmekle birlikte, meyvesinin tüketimi son zamanlarda tüm Avrupa da artmıştır. İçerisinde insan sağlığı için gerekli olan vitamin ve mineralleri bolca bulunduran ananas aynı zamanda düşük kalorilidir ve içerisinin %75’i sudur.

Ananas meyvesi, geniş yüzeyli, sarı ve yeşil karışımı renkte, lif bakımından zengin bir meyvedir. Meyve olarak tüketilebildiği gibi suyu  sıkılarak içilebilen ananas kesimi ise zor bir meyvedir.

Ananas nasıl kesilir anlatmadan önce iyi bir ananas nasıl alınır veya seçilir inceleyelim. Olgun ve yenilebilir bir ananas almak için ananas üzerindeki yapraklardan biri tutulur ve çekilir. Çekilen yaprağın koyu yeşil ve canlı görüneninin seçilmesine dikkat edilmelidir. Yaprak eğer ele kolay gelirse ve  ananasın alt kısmına parmağınızı batırdığınızda yumuşak bir kıvam varsa tercih edilebilir. Diğer bir nokta ise kokusudur. Olgun ve iyi bir ananas güzel kokmalıdır.

Ananas Nasıl Soyulur? 2

Ananas, içerisindeki yüksek lif miktarı ile kalp ağrılarını azaltmaktadır. Yüksek tansiyonun normale döndürülmesi, iltihapların oluşumunun engellenmesi, kulak enfeksiyonları, grip ve nezle hastalıkları, ameliyat sonrası yaraların ve ağrıların iyileşmesi, selülit tedavisi ve zayıflama gibi bir çok faydayı barındırmaktadır. Bu faydaları elde etmek için ananas nasıl yenir diye baktığımızda, dilerseniz meyve olarak dilerseniz de suyunu sıkarak tüketebilirsiniz.

Ananas Nasıl Kesilir?

Ananas meyvesinin kozalağa benzeyen yapısı oldukça güçlüdür. Bu nedenle ananas kesimi için iyi bir bıçağa ihtiyaç duyulmaktadır. Bıçağın tırtıklı olması daha rahat bir kesim sağlayacaktır. Ananas kesimi için öncelikle ananas yan yatırıldıktan sonra:

Ananas Nasıl Soyulur? 3

  1. Ananasın üst ve alt kısımları bıçakla kesilerek alınır.
  2. Daha sonra kesilen kısımlardan biri altta kalacak şekilde ananas dik bir şekilde masaya konur ve dış kabukları üstten aşağıya doğru parçalar halinde kesilerek atılır.
  3. Kabukları alınan ananasın üzerinde küçük siyah noktalar kalacaktır. Bu noktalar bıçağın ucu ile teker teker çıkartılarak temizlenir.
  4. Daha sonra ananas yine dik bir şekilde masaya konduktan sonra üstten aşağı doğru önce ortadan ikiye bölünür ve sonrasında elde edilen parçalarda ortadan ikiye bölünerek 4 dilim haline getirilir.
  5. Elde edilen dilimlerin sivri kalan yerlerindeki çekirdekler bıçak yardımı ile kesilerek temizlenir.
  6. Daha sonra kalan ananas dilimleri doğranır ve tüketilir.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video