23 Temmuz 2024
Alışveriş

Hesaplı Alışveriş Nasıl Yapılır?

Alışveriş tarihi M.Ö. yıllarına kadar dayanır. Paranın olmadığı dönemlerde takas yöntemiyle insanlar alışlarını gerçekleştirmişlerdir. Günümüze geldiğimizde alışverişe çağın hızı girmiş ve bir tuşla ihtiyaçlar karşılanır hale gelmiştir.

Hesaplı Alışveriş Nasıl Yapılır? 1

Çağdaki bu hız bize bazı hatalar yaptırır. Alışveriş de en önemli durum aldığınız ürünün değerinden fazla mı yoksa aza mı aldığınız. Bunun için yapılacak en iyi yöntem karşılaştırmalı alışveriştir.

Yani bir ürünü muhakkak başka bir dükkândan veya siteden karşılaştırmak gerekir. Sadece sanal ortamlar yetmez ürünü canlı bir şekilde elde de görmek lazım.

Pahalı Her Zaman Kaliteli Midir?

Unutmayın her pahalı ürün kaliteli ürün değildir. Ürünün fiyatından önce aradığınız kaliteyi belirleyin. O kaliteyi çeşitli forum sitelerinden araştırın. Eğer yorumlar sizi tatmin ediyorsa fiyat karşılaştırmasına geçin. Aralarında çok büyük fiyat farkı olan yerlerden uzak durun. 10 liralık bir ürünü 1 liraya alamazsınız.

Alışveriş Güvenilirliği

Alışveriş yaptığınız yerin veya sitenin güvenirliği önemlidir. Güvensiz yerler sadece size ürünü kaybettirmez belki bir dolandırıcı çetesinin içinde kurban olmanızı da sağlayabilir. Bunun için alışveriş yapılacak yerdeki bütün resmi ve hukuksal belgeleri inceleyin. Herhangi bir sorunla karşılaşıldığında Tüketici Birliği Federasyonuyla iletişim haline geçilebilir.

Alışveriş Güvenilirliği

Son Kez İhtiyaç Müzakeresi

Artık ürünü almaya karar verdiğinizde son kez bir iç müzakere yapın. O ürüne ihtiyacınızı sorgulayın. Eğer ihtiyacınız varsa daha alt seviyede ki bir ürün ihtiyacınıza cevap verebilir mi? Aldığınız bu ürün sizi ortalama ne kadar götürebilir.

Yeni dönemde çıkabilecek yeni ürünler alacağınız malın değerini ne kadar düşürebilir? Bu sorular size hesaplı alışverişin cevaplarına götürecektir. Unutmayın ihtiyacınız çevrenizde ki insanların ihtiyaçlarıyla doğru orantılı değildir. Herkes kendi hayatını yaşar ve kendi gereksinimlerini karşılar.

Hiç bir zaman alışveriş çılgınlığına kapılmayın. Çünkü bu bir hastalıktır ve beyin düşünme fonksiyonunu kaybeder. Hesaplı alışveriş nasıl yapılır sorusunu size sordurmaz.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video