25 Haziran 2024
Evcil Hayvanlar

Hayvan Barınak Şartları Nasıl Olmalıdır?

Her canlı gibi hayvanlarda acıkır, susar, üşür ve ölür. Ancak günümüzde hayvanlar sağlıklı koşullarda yaşamamakta, barınak işkencesi adı altında ölüme götürülmektedir. Betonlaşma adı altında hayvanlarımızın yaşam hakkını ihlal etmiş bulunmaktayız.

Sokaktaki hayvanlar insanlar tarafından hiç bir yerde istenmemekte, gördükleri anda onlara yemek verip başlarını okşamak yerine şikâyet ederek bir nevi ölüme gönderilmesine vesile olunmaktadır.

Hayvan Barınak Şartları Nasıl Olmalıdır? 1

Bulunduğumuz yerdeki belediye arabası gelerek hayvanları toplamakta ve ne yaptığı bilinmemektedir. Bu götürülen hayvanların birçoğu zehirlenerek bir yerlere atılmaktadır. Denetimin yapılması şarttır. Görevini yapan personel hayvan sever olup işini layıkıyla yapmalıdır. Onlara değer vermeli canlarını yakmadan dikkatli bir şekilde onları barınaklara teslim etmelidir.

Yaşadıkları ve artık onların evi olan barınaklar ise hapishaneyi andırmamalı, onların yaşayacakları şekilde imar edilmiş olmalıdır. Bir kafeste fazla hayvan konulmamalıdır. Hayvanlar aç ve susuz bırakılmamalı, onlara sevgi gösterilmelidir. Personeller onlara iyi davranarak aralarında kavga yaşanmasına engel olmalıdır.

Kışın barınaklar soğuğu geçirmeyecek şekilde olmalıdır. Soğuktan o canlar üşümemeli ve hasta olması engellenmelidir. Yavru yapan hayvanları sağlıklı bir ortamda yavrularına bakması sağlanmalı güvenli ellerde kısırlaştırma işlemleri, aşıları ve tedavileri sağlanmalıdır.

Bozuk yiyecekler verilmemeli, hayvanların hakları gözetilmelidir. Kulübe yüksekliği, genişliği orada kalacak hayvana göre ayarlanmalı ve hayvanları rahatsız edici her türlü hareketten kaçınılmalıdır.

Hayvan Barınak Şartları Nasıl Olmalıdır? 2

Unutmamak lazım ki bu dünyada sadece biz insanoğlu yaşamıyor. Onlarda yaşıyor ve yaşayacak da. Bu hakkı kimse ellerinden alamaz bu canların. Nitekim peygamberimizin hayvanlara hep merhametli davranır ve ümmetinden de aynı davranışı yapmasını isterdi. Bu güzel sözüyle de bizi uyarmaktadır;

” Bütün canlılara merhamet edin. Bir hayvan gördüğünüzde yemek ve su verin. Bu öyle büyük bir sevaptır ki, buna şahit olan melekler o kimseye güzel dualar eder ve bunun sevabını yazmaktan elleri yorulur ” Hz. Muhammed (S.A.V)

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video