12 Temmuz 2024
Genel

Hindistan Cevizi Nasıl Yenir?

Hindistan cevizi son zamanlara kadar ülkemizde çokta tercih edilmeyen ve raflarda da sıkça göremediğimiz bir meyvedir. Ancak son zamanlarda gerek tadının yayılması, gerek faydalarının dilden dile dolaşması gerekse fiyatının uygun olması nedeniyle hem talep görmekte hem de bu talebe karşılık raflardaki yerini almaktadır.

Her ne kadar yaygınlaşmaya başlasa da Hindistan cevizi nasıl yenir, alsam kesebilir miyim, Hindistan cevizi nasıl açılır gibi endişeler yok değildir.

Hindistan Cevizi Nasıl Yenir? 1

Hindistan cevizi adından da anlaşılacağı gibi daha çok Hindistan da ve bölgesinde yetişen, ham döneminde yeşil olan ve olgunlaştıkça kahverengine dönen bir meyvedir. İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde Hint mutfaklarının vazgeçilmezi olan Hindistan cevizi aynı zamanda alternatif tıpta çokça kullanılmaktadır.

Hindistan cevizi nasıl kesilir sorusunun sorulmasının nedeni sert tabakasıdır. Hindistan cevizinin sert kabuğunun altında beyaz renkte yenilen kısmı bulunmaktadır. Ayrıca içerisinde bulundurduğu su da sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Hindistan Cevizi Nasıl Yenir

Uzmanlar tarafından her yaştan herkesin hisdistan cevizi yeme alışkanlığı edinmesini önermektedir. Hindistan cevizinin faydalarını incelediğimizde ise:

  1. Diyabeti dengeler : Hindistan cevizi kanda insülin salgılanmasını ve glikoz dizeyini azaltarak diyabetin kontrol altına alınmasını sağlar. Ayrıca kandaki şeker seviyesini düşürür ve kolay sindirilebilir olması nedeniyle de sindirim sistemi ve bağırsakların çalışmasına faydalı olur.
  2. Lif Deposudur : İçerisindeki %61 e varan lif düzeyi ile glikoz salgılanmasını yavaşlatır. Buda hem diyabet gelişimini azaltır hem de enzim sistemi üzerinde etkili olarak strese girmeyi önler.
  3. Bağışıklık sitemini güçlendirir : Hindistan cevizi anti bakteriyel, anti parazit, antifungal özelliklere sahiptir ve bu özellikleri ile bağışıklık sistemini güçlendirerek, boğaz enfeksiyonları, bronşit, idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıklara karşı koruyucudur.
  4. Yaşlanmayı yavaşlatır: İçerisindeki besin değerleri sayesinde yaşlanmayı yavaşlatıcı etkisi vardır.

Hindistan Cevizi Nasıl Yenir? 2

Tüm bu faydaların yanında karın kaslarının erimesinde ve bu yağların sebep olduğu hastalıklardan korunmada, genel sağlığın korunmasında faydalı olan Hindistan cevizi, vücuda enerji verir ve daha canlı bir yaşam sunar, kanserle mücadelede etkilidir, epilepsi hastalığına karşı etkilidir, kolesterol seviyesini dengeler, idrar yolu enfeksiyonlarını önler, gebelik döneminde faydalıdır, bakterilerle savaşır, ağız hijyeni için yardımcıdır, kemik sağlığını korur, saç ve cilt sağlığına iyi gelir.

Hindistan Cevizi Nasıl Soyulur?

Hindistan cevizi soyma diğer meyvelere oranla daha zor ve biraz marifet isteyen bir işlemdir. Bu işlem için ayrıca birkaç farklı malzemeye ihtiyacınız olacaktır. Bunlar rende, soyucu, şarap açacağı, meyve bıçağı ve tırtıksız büyük bir bıçak.

Hindistan Cevizi Nasıl Yenir? 3

Hindistan cevizini soymak için öncelikle üzerindeki üç siyah nokta şarap açacağı ile delinir. Eğer şarap açacağı yoksa sivri bir bıçakla veya başka bir şeyle delebilirsiniz. Daha sonra içerisindeki su bir kaba boşaltılır.

Daha sonra büyük bir bıçağın sırtı ile Hindistan cevizinin kabuğuna vurularak kabuk kırılır. Parçalanan kabuk içerisindeki etli kısım bıçak yardımı ile alınır. Kabuk üzerinde kalan etli kısımlar ise bir soyucu veya bir meyve bıçağı ile soyulur. Daha sonra dilimlenen Hindistan cevizi servis edilebilir.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video