23 Temmuz 2024
Genel

Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır?

Karahindiba bitkisi, ülkemizde yetişmesine rağmen bir çok kişinin bilmediği ve bir çok faydası olduğu halde kullanımı çok az olan bir bitkidir. Uzun yıllardır bitkisel ilaç olarak kullanılan hindiba bitkisi, gerek yaprakları veya kökleri taze olarak yemeklerde ve salatalarda gerekse kurutulmuş hali ile karahindiba çayı olarak kullanılmaktadır.

En çok tercih edilen yönü ile karahindiba çayı nasıl yapılır anlatmadan önce bu mucizevi bitkiyi biraz daha tanımakta fayda vardır.

Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır?

Karahindiba, halk arasında genellikle arslandişi olarak bilinmektedir. Besin değeri oldukça yüksek olanbu bitki, içerisinde bolca, potasyum, A ve C vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, fosfor, çinko, demir gibi bileşenler barındırmaktadır.

Özelikle karaciğer bozukluklarına karşı etkisi ile bilinen karahindiba anlamı ise titizlik, sevgi ve sadakattır. Güneş ve ateş ile ilişkilendirilen hindiba çiçeği güneş görünce açılan ender çiçeklerdendir. Büyüme, berraklık, şifa, sıcaklık, parlaklık ve aydınlanmanın sembolü olarak görülmektedir.

Karahindiba kemiklerin büyümesi ve gücü için gerekli olan kalsiyum ve C vitamini içeriği ile kemiklerin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Yine C vitamini ve luteolin gibi antioksidanlar sayesinde karaciğerin sağlığının korunmasında ve yenilenmesinde, ayrıca sindirim yollarının sağlıklı çalışmasında etkilidir.

Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır? 1

Pankreasın insülin üretimini uyarıcı özelliği olan karahindiba kan şekerini de düzenlemesi sayesinde diyabet hataları için faydalıdır. Tüm bunların yanı sıra cilt bakımı ve güzelliği, zayıflama üzerindeki faydaları, kanserden koruma özelliği, kansızlıkla mücadele gibi bir çok faydası bulunmaktadır.

Tüm bu faydalardan yararlanmak için karahindiba nasıl kullanılır? Karahindiba gerek çay gerekse yemeklerde ve salatalarda kullanılabilmektedir. Arıca radika denilen karahindiba yemeği de yapılabilmektedir.

Bu yemeği yapmak için karahindiba ıspanak gibi hafif bir şekilde haşlanır ve kısa bir süre zeytinyağı içerisinde haşlandıktan sonra ister sos ile birlikte istenirse de yoğurtla birlikte tüketilebilir. Salatası için ise direk yeşillik olarak tercih edilebileceği gibi hafif haşlandıktan sonra peynir veya zeytinyağı ile karıştırılarak tüketilebilir.

Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır? 3

Çay olarak tüketmek isteyenler için ise karahindiba çayı nasıl yapılır paylaşalım. Karahindiba çayı güçlü ve acı tadı olan bir çaydır. Çay için toplanacak karahindiba bitkilerinin genç, geniş yapraklı ve nemli topraklarda yetişenleri tercih edilmelidir. Karahindiba çayı demlemek için öncelikle bir litre su kaynatılır ve su kaynadıktan sonra altı kısılır.

Kısık ateşteki suya iki yemek kaşığı kadar güzelce temizlenmiş ve doğranmış karahindiba eklenir. Daha sonra demliğin kapağı kapatılarak 1 dakika kadar kaynaması beklenir. Kaynama gerçekleştikten sonra demlik ateşten alınır ve iki yemek kaşığı daha karahindiba eklenir. 35 – 40 dakika bu şekilde demlenmesi beklendikten sonra süzülerek tüketilebilir.

Eğer bekleme zamanınız yoksa daha pratik bir tarif ise şöyle : Bir su bardağı kaynamış suya bir tatlı kaşığı karahindiba çayı eklenir ve karıştırılır. Karışımın demlenmesi için 4 – 5 dakika beklendikten sonra süzülerek tüketilebilir.

Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır? 2

Karahindiba çayının güçlü ve acı tadı olduğunu belirtmiştik. Eğer içmekte zorluk yaşanır ise içerisine birkaç tane karanfil ilave  ederek tadını düzeltmeyi deneyebilirsiniz ancak şeker veya bal eklenmesi önerilmemektedir.

Karahindiba çayı güçlü bir çay olması nedeniyle günde bir fincan olarak içilmelidir. Her şeyin fazlası zarar olacağı için bir bardaktan fazla içilmemelidir. Çayı içme zamanı ise akşam yemeğinden bir saat sonra veya sabah aç karnına olacak şekilde tercih edilebilir. Sabah içilen çaydan sonra 10 dakika içerisinde kahvaltı yapmaya özen gösterilmelidir.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video