16 Temmuz 2024
Genel

Melisa Çayı Nasıl Yapılır?

Doğal ve bitkisel ürünler hayatımızdaki yerini her geçen gün daha da fazla almakta ve bu ürünlerin her birinin  farklı faydaları olduğu gün geçtikçe ortaya çıkmaktadır. Melisa çayı da son zamanlarda değeri anlaşılmaya başlanan ve uykusuzluk, sindirim sistemi soruları, stres ve mide problemleri gibi bir çok rahatsızlığa faydalı olduğu  ortaya çıkmaktadır. Bu faydalardan yararlanmak için güzel kokulu ve aromalı bir melisa çayı nasıl yapılır?

Melisa Çayı Nasıl Yapılır? 1

Melisa çayı, bir diğer ismi ile limon otu olarak da bilinen melisa otundan elde edilmektedir. Bu ot çok dallı, yumuşak tüylü yaprakları olan, küçük beyaz çiçekli çalımsı bir bitkidir. Boyu 50 – 120 cm arasında uzayabilen melisa otu Doğu Akdeniz ve Batı Asya’da yetişmektedir.

Yıl içerisinde yaprakları birkaç kez toplanan melisa otunu bu yapraklarından elde edilen çay bir çok hastalığa fayda sağlıyor.

Melisa çayı nasıl hazırlanır anlatmadan önce faydalarına bir kez daha göz atalım. Melisa çayı, kızamık, grip, epilepsi, migren, taşikardi, herpes, diyabet, kolesistit, kronik gastrit, çocuk nevrozları, stres ve uykusuzluk gibi bir çok konuda faydalıdır.

Melisa çayı nasıl demlenir diye baktığımızda aslında çok fazla bir iş yükü gerektirmediği görülmektedir. En basit hali ile bir su bardağı melisa çayı demlemek için: 1 çay kaşığı kuru melisa yaprağı, bir su bardağı kaynar suya atılrı ve 10 – 15 dakika demlenmesi beklenir. Ardından da tüketebilirsiniz.

Melisa Çayı Nasıl Yapılır? 2

Eğer taze melisa yaprağından çay demleyecekseniz bir dal melisa yaprağı bir bardak sıcak suya atılır ve demlenmesi beklenir. Demlenme süresini fazla tutmanız halinde çay acımaya başlayacaktır. Bu nedenle bu süreyi 10 – 15 dakika arasında dengelemek gereklidir.

Melisa çayı nasıl içilir: Melisa çayı yukarıda anlatılan tarifte olduğu  gibi demlendikten sonra sıcak halde tüketilir. Eğer melisa çayını sade olarak içemiyorsanız bir miktar bal ilave ederek içebilirsiniz. Eğer soğuk tercih ederseniz de melisa çayını soğuk suda demlemeniz gerekmektedir.

Melisa Çayı Nasıl Yapılır? 3

Soğuk suda demlemek için 1 sürahi suya 8 – 10 çay kaşığı kuru veya taze melisa çayı atılır ve bu durumda çay içerisindeki faydalı içeriğin suya geçmesini beklemek amacıyla 24 saat kadar buzdolabında bekletilir. Daha sonra yaprakları süzdükten sonra çayınızı soğuk olarak tüketebilirsiniz. Soğuk su ile tüketmek için melisa çayının hazırlanışı biraz daha fazla zamana gerek duysa da, faydası açısından daha avantajlıdır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video