15 Temmuz 2024
Sağlık

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır?

Fazla kilolar ve yağlar her cinsten ve her yaştan insanın en sık bir şekilde şikayetçi olduğu, gerek yarattığı sağlık sorunları, gerek fiziksel aktiviteleri kısıtlama, gerek dış görünüş, gerekse diğer sorunlar nedeniyle bir çözüm yolu aradığı bir sorundur. Özellikle günümüzde fastfood tarzı yiyecekler, hareketsiz yaşam, stres, hazır gıdalar gibi bir çok nedenin fazla kilolara sebep olduğu bilinmektedir.

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır?

Bazı kişilerin biyolojik yapılarının da kilo almaya elverişli olması başlıca sorunlardandır. Kişilerin büyük bir bölümünde meydana çıkan bu sorunun giderilmesi için bir çok öneri de hazırlanmaktadır. Hazırlanan diyet listeler, egzersizler, spor gibi alternatifler arasında Hurma Diyeti de bir çözüm olarak sunulmaktadır. Peki hurma diyeti nasıl yapılır?

Öncelikle belirtmek gerekir ki hangi diyet olursa olsun, diyete başlamadan önce mutlaka bir uzman görüşü alınmalıdır. Uzman diyetisyen tarafından diyetin size uygun olup olmadığı değerlendirilmelidir. Her kişinin farklı biyolojik özellikleri, farklı hastalıkları ve farklı özellikleri bulunmaktadır.

Bu özellikler doğrultusunda diyetlerin size uygun olup olmadığı değerlendirilmelidir. Örneğin hurmanın aşırı şekerli olması nedeniyle şeker ve diyabet hastalıkları bulunanlara hurma diyeti önerilmez.

Hurma zayıflatırmı, diye merak edenler için hurma diyeti yapanlar bir haftada vücutlarındaki yağ oranına göre 5 – 7 kilo verdiklerini söyleyebiliriz. Hurma diyeti ile zayıflayanlar genellikle hurma yoğurt diyetini uygulamaktadırlar. Ancak bu diyeti uygularken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır.

  1. Öncelikle bu diyeti 7 gün için uygulayabilirsiniz. Daha sonra tekrar uygulamak isterseniz en az iki hafta ara vermeniz gerekmektedir.
  2. Diyet için kullanılacak hurmaların temiz ve kaliteli olmalıdır.
  3. Yoğurt yağı alınmış olmalıdır.
  4. Diyet yapıldığı süre içerisinde bolca su içilerek vücudun su ihtiyacı giderilmelidir.

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır? 2

Hurma diyeti listesi içerisinde sadece bir öğünde 7 adet hurma ve bir kase yoğurt bulunmaktadır. Yani günde 21 adet hurma ve 3 kase yoğurda ihtiyacınız bulunmaktadır. Diyet uygulanırken günde3öğün olacak şekilde, her öğünde7 adet hurma ve bir kase yoğurt tüketilir. Bunun dışında başka hiçbir şey yenilmez. Şekersiz  yeşil çay veya çeşitli bitki ve meyve çayları fazla olmamak kaydıyla tüketilebilir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bolca su içilebilir.  BU şekilde 1 hafta süresince diyete devam edilerek 5 – 7 kilo verebilirsiniz. Diyet tekrarlanmak istenirse en az 2 hafta ara verildikten sonra tekrarlanabilir. Yani hurma diyetinde 21 gün için ilk 7 günü diyetle ve sonrası normal bir şekilde seyreder.

Hurma Kaç Kalori

Hurma bilindiği gibi içerisinde bir çok vitamin ve mineral içeren ve mazisi en eski meyvelerdendir. Bilindiği gibi Peygamber Efendimiz (s.a.v) sadece hurma ile oruç tutmaktaydı. İçerisinde lif, yağ ve proteinler, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfotr kürüt ve klor ile birlikte A, B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri bolca bulunmaktadır.

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır? 3

Bu nedenle hurma kilo yaparmı diye soruda akla gelebilir. Evet hurma fazla tüketilmesi halinde kilo yapabilir. Ancak hurma diyetinde günde sadece 21 adet, haftada ise toplamda 147 adet tüketilmesi gerektiği belirtilmektedir. Hurma kaç kalori diye baktığımızda ise 42 kalori içerdiğini görmekteyiz. İçerdiği vitamin, mineral ve kalori sayesinde tok tutan hurma, diyet içinde bire bir yiyecektir.

Hurma diyeti yorumları incelendiğinde uygulayanların 3. günden itibaren etkilerini gördüklerini, şişkinlik ve kabızlık gibi sorunlar içinde faydalarını gördüklerini belirtmektedirler. Her ne kadar kolay bir diyet olarak görünse de hurma diyetine başlamadan önce uzman diyetisyen veya kendi doktorunuzdan görüşlerini mutlaka almalısınız. Bazı kişilerde hurma alerjisi olabileceği gibi vücudunuzun veya varsa hastalık durumunuzun (özellikle şeker ve diyabet sorunu gibi) diyete uygun olup olmadığı değerlendirilmelidir

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video