27 Şubat 2024
Yaşam

Hürrem Sultan Nasıl Öldü?

Osmanlı tarihinin en güçlü kadın sultanlarıdan birisi olan Hürrem Sultan, 1. Süleyman’ın eşidir. Saraya girene kadarki hayatı hakkında kesin bir bilgi bulunmayan Hürrem Sultan, tarihçilere göre 1504 yılında şimdiki Ukrayna’da doğmuş ve 15 yaşlarında Kırım hanının himayesine ve oradan da Osmanlı Sarayı’na sunulmuştur. Kızlık adı hakkında da kesin bilgiler bulunmayan Hürrem Sultan’ın Kanuni ile tanışması hakkında da kesin bir bilgi yoktur. Ancak padişahın şehzedelik ya da ilk sultanlık yıllarında haremine girdiği düşünülüyor.

Hürrem Sultan hayatı hakkında çok fazla bilgi sahibi olunmayan ancak ismi en çok geçen kadın sultanlardan biridir. Daha çok Kanuni’ye olan aşkı ile adından söz ettiren Hürrem Sultan, ayrıca Kanuni’nin nikahli eşi ünanını da lamıştır. Oğulları Cihangir’in doğumundan sonra görkemli bir düğün ile evlene Hürrem Sultan ve Kanuni, Osmanlı geleneklerini bu hareketleri ile çiğnemiştir. Resmi nikah ile birlikte sarayda daha da sözü geçen sultan, diğer cariyeler ve özellikle de Kanuni’nin diğer eşlerinden olan Mahidevran Sultan tarafından kıskanılmaya başlanıyor. 5 erkek 1 kız çocuk dünyaya getiren Hürrem Sultan, ileride çocuklarından birinin tahta geçmesi için önüne gelen her engeli aşması ile bilinir. Bu uğurda pek çok entrika çevirdiği konusunda bilgiler yer alan sultan, aynı zamanda pek çok hayır işinde de ilk sıralarda yer almıştır. Özellikle kimsesizler ve fakir halk için yardımları ve bazı hayır kurumlarını yaptırması ile halk arasında da sevilen bir sultan olmuştur.

Hürrem Sultan Nasıl Öldü? 1Hürrem Sultan’ın saraya geldiği ilk yıllarda saraydaki en önemli kadınlar padişahın annesi Ayşe Hafsa Sultan, ikinci kadın ise Mahidevran Sultan idi. Padişah ile ortak bir çocuk dünyaya getiren Hürrem Sultan, bebekten sonra saraydaki içinci güçlü kadın konumunu aldı. Ancak iki haseki arasındaki kıskançlık bir gün kavgaya dönüşür ve bu kavga sonucunda Hürrem Sultan ikinci önemli kadın konumuna gelir. Bu duruma çok sinirlenen Mahidevran Sultan, Hürrem’in ortadan kaldırılması için hep bir fırsat kollar. Hürrem de yine tarihçilere göre bu durumlardan kurtulmak ve pozisyonunu korumak için sürekli tetikte durur.

Padişahın annesi Ayşe Hafsa Sultan’ın ölümünden sonra yerini almak için hazırlanan Mahidevran Sultan, Hürrem’in saraydan gitmesi için karşı atağa geçse de Hürrem padişahın resmi nikahlı eşi olduğu için bu istediğini gerçekleştiremez.

Hayatı ve yaşadıkları hakkında kesin bilgi bulunmayan Hürrem Sultan’ın ölümü konusunda da farklı bilgilere rastlanıyor. Tarih kaynaklarına göre güçlü sultan, zehirlenerek ya da kadın hastalıkları sonucunda hayatını kaybetti. Ölümünün ardından büyük bir tören ile mezar yaptırılan Hürrem Sultan’ın ölümüne eşi çok üzülmüştür. Ölmeden önce oğullarını tahta varis yapmayı başaran Hürrem Sultan’ın mezarı eşi 1. Süleyman tarafından Süleymaniye Camisi avlusuna yapıldı. Eşinin ölümünden sonra çok üzülen padişah İran’da bulunan bir yerleşim bölgesinin adını değiştirerek Hürremabed ismini vermiştir. Günümüzde o yerleşim bölgesinin adı hala aynı isimdedir.

Hürrem Sultan Nasıl Öldü? 2Ülkemizin tarihinde önemli bir yere sahip olan Hürrem Sultan, doğum yeri olarak kabul edilen Ukrayna’da da çok sevilen bir tarihi karakterdir. Ukrayna’nın Rohatyn kentinde bulunan “Hürrem Sultan Anıtı” bu sevginin bir göstergesi niteliğinde.
Günümüzde Hürrem Sultan hakkında bilgiler genelde televizyon dizileri ya da filmleri ile öğrenilmeye çalışılıyor. Hikayeleştirilen bu dizilerde genelde tarihten çok olayların gündeme uyması önemli oluyor. Bu nedenle en doğru bilgiyi almak için tarihi kaynaklara bakmalı, bu yönde araştırma yapılmalı.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video