12 Temmuz 2024
Sağlık

İnsülin Direnci Nasıl Kırılır?

İnsülin direncini kırmada başlıca en büyük etken beslenmedir. Yanlış beslenilmesini düzelterek kırılabilir. Nişasta, şeker ve unlu olan yiyeceklerden uzak durulmasının yanı sıra makarna, kuskus, ekmek, beyaz pirinç, patlamış mısır, fırın ve pastane mamulleri, erişte, baklava ve hamburgerden uzak durarak insülin direnci kırılabilir. Kola gibi gazlı içeceklerin yanı sıra tatlı olan meyve suları da tüketilmemelidir.

İnsülin Direnci Nasıl Kırılır?

İnsülin direnci genellikle ilk olarak bacak bölgesinde başlamasıyla birlikte baldır ve kalça bölgelerinde de sık sık yaşanmaktadır. Bu insülin dirençleri kırmada her gün en basitinden yürüyüş yapılabilir ya da ek olarak spora uygun hareketler yapılması insülini kırmada en büyük etkendir.

Günlük olarak yürüyüş konusunda yaklaşık 10 bin adım atılması sağlığa iyi gelebileceği gibi insülin direncini kırmada da çok faydalı bir etkendir. Yürüyüş yapmanın yanı sıra voleybol, bisiklet sürmek ve basketbol gibi sporlarla ilgilenmekte insülin direncini kırabilir. Bu yöntemler denendiği takdirde uzun ya da kısa vade içerisinde geri yanıt olarak insülin direnci kırılabilir.

Saraçoğlu’ndan insülini kırmada tavsiyeler

İnsülinin kırılmasında Saraçoğlu’ndan da belirli tavsiyeler vardır. İnsülin direnci nasıl kırılır İbrahim Saraçoğlu sorusuna cevap olarak tarçın denilebilir. Tarçın içerisinde barındırmış olduğu glykosil ve transferaz ile uyarma özelliği bulunmaktadır.

İnsülin Direnci Nasıl Kırılır? 2

Bu özellik şu anlama gelmektedir; fazla miktarda şeker moleküllerini, teşbih gibi aynı hizada dizerek bir zincir oluşturur. Bu sayede tarçın kan şekerinde yan yana dizmesiyle birlikte karaciğerde glikojen görevi sağlar. Tarçın yüksek oranda insülin hassasiyetini arttırarak insülin direncini kırmada en önemli besindir.

Karatay’dan insülini kırmada tavsiyeler

Fizik aktivitesini arttıracak hareketler yapılmasını önermektedir. Yani bol bol yürüyüş tarzında sporlar yaparak insülin kırmada önemli olabilir. İnsülin direnci nasıl kırılır canan Karatay ile sorulunca bir diğer tavsiye ise yağlardan kesinlikle uzak durulmasıdır. Omega balık yağlarının yenilmesinin yanı sıra, kızartmada kullanılan yağlardan ziyade ısıya dayanıklı olan fındık ve zeytinyağının kullanılmasını tavsiye etmektedir.

İnsülin Direnci Nasıl Kırılır? 1

Meyveden ve şekerden uzak durulmasının yanı sıra düşük glisemik indeksli besinlerden de tüketilmesinin gereklidir. Canan Karatay insülin direnci nasıl kırılır sorusu bunlarla cevap almıştır. Bunları zaman içerisinde deneyerek insülin direnci kırma gerçekleşebilir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video