19 Temmuz 2024
Genel

İşkembe Nasıl Temizlenir?

İşkembe çorbası, herkes tarafından sevilen bir tat değildir. Ancak sevenlerin de sıklıkla tüketmek istediği farklı lezzetlerden biridir. İşkembe çorbası seviyor, evde de hazırlamaktan hoşlanıyorsunuz, ancak temizlenmiş olarak satın aldıklarınıza güvenemiyorsanız, evde temizlemeyi önerebiliriz. Bu temizlik için işkembe nasıl temizlenir püf noktaları konusunu araştırdık. Merak eden ve işkembe nasıl kolay temizlenir diye soranlar için işte cevap…

İşkembe Nasıl Temizlenir? 1

İşkembe temizlemek çoğu zaman zor gelir. Oysa uygun malzemeler ile gerektiği şekilde teknikleri uygulandığında çok kısa sürede tam olarak işkembe temizliği yapılabilir. Evde işkembe temizlemek isteyenler için en pratik işkembe temizliği malzemeleri şu şekildedir…

 • Ellerin kokmaması için iki el için de eldiven
 • 1 çorba kaşığı karbonat
 • 4 litre su
 • 1 adet koyun işkembesi
 • Temizlik Aşaması

İlk olarak eldivenleri elinize geçirin ve sıkılaştırın. Yıkama esnasında düşmeyecek ya da içine su kaçmayacak şekilde ayarlayın. Daha sonra işkembeyi 4-5 defa bol su ile yıkayın. Bu yıkama sırasında mutlaka soğuk su kullanın. Sıcak su işkembe üzerindeki tabakanın sertleşmesine ve temizlenmemesine neden olur. Malzeme listesinde verdiğimiz 4 litre suyu geniş bir tencere içine alın. Kaynatın ve içine karbonatı ekleyin. Yıkadığınız işkembeyi, kaynayan karbonatlı suyun içine batırın. 3-4 saniye gezdirip hemen çıkarın.

Çok fazla tutarsanız yine sertleşebilir. Sudan çıkardığınız işkembeyi düz bir zeminde güzelce gerin. Bir bıçak yardımı ile üzerindeki tabakayı güzelce sıyırın. Zorlanmadan çıkacaktır. Daha sonra bol su ile yıkayın ve istediğiniz şekilde kullanıma hazırlayın.

İşkembe Nasıl Temizlenir? 2

Bir diğer kolay işkembe temizleme yöntemi ise kireçtir… İlk başta garip gelse de kireç kaymağı ile işkembe temizlemek çok basittir. Bu yöntem ile hem işkambenin kokusunu alıp hem de mikroplardan arındırmak mümkündür. Kireç kaymağı ile işkembe temizliği için kireci bir bardak su ile karıştırın. Kıvamının koyu olmasına özen gösterin.

Koyu kıvamlı kireci bir kenarda bekletin. İşkembeyi 5-6 kere bol suda yıkayın. Daha sonra tabaklı kısmına kireç kaymağı karışımını dökün. Bu şekilde katlayarak sarın. Naylon torba ya da poşet içinde 20 dakika kadar bekletin. Bu sürede kireç mikropların ölmesini sağlayacaktır.

Mikropların yok olmasının ardından işkembeyi açın ve üzerindeki kireç tabakasını kaldırın. Kalan kireçler için bol su kullanın. Sirkeli su içinde işkembeyi 5-10 dakika bekletin ve daha sonra normal su ile yıkayın. Kullanıma hazır…

Hiç bir ek madde kullanmadan sadece su ile işkembe temizlemek de mümkündür. Ev hanımlarının sıkça uyguladıkları bu yöntem de son derece basittir. Bunun için ilk olarak satın aldığınız işkembenin her iki yüzünü 4-5 kere güzelce yıkayın.

İşkembe Nasıl Temizlenir? 3

Yıkadığınız işkembeleri büyük bir tencere içine yerleştirin. Üzerini örtecek kadar su doldurun ve orta ateşte el yakacak sıcaklığa gelene kadar ısıtın. İşkembeler ısınırken çevirmeyi unutmayın. İşkembenin pürtükleri soyulmaya başladığında teneceyi ateşten alın ve işkembeleri tezgah üzerine serin. Bıçak yardımı ile pürtüklerini alın ve 4-5 dakika yıkayıp hazırlayın.

İşkembe temizliğinden bahsettikten sonra bir adet de güzel tarif vermesek olmaz diye düşünüyoruz…

İşkembe Çorbası Malzemeleri

 • 1 kg işkembe
 • 2 çorba kaşığı un
 • 1 tane limonun suyu
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 kahve fincanı sirke
 • 2 yumurtanın sarısı
 • Tuz
 • Kırmızı toz biber
 • 8 diş sarımsak

İşkembe Nasıl Temizlenir? 4

Yapılışı

 1. Temizlediğiniz işkembeyi derin bir tencere içine alıp üzerini 3 parmak geçecek kadar su ile doldurun. Tencere içine limon suyu ve sarımsakları ekleyip kaynatmaya bırakın. Haşlanan işkembeyi ocaktan alın ve küp küp doğrayın. İşkembenin suyunu süzgeç ile süzün ve küp doğranan işkembeyi de içine ekleyin.
 2. Çorbanın terbiyesi için bir kase içinde iki çorba kaşığı una iki yumurtanın sarısını ve bir limon suyunu ekleyerek çırpın. Çorba içine eklemeden önce terbiyenin içine çorba suyundan 2-3 kaşık ekleyip karıştırın, ılısın. Ilıyan terbiyeyi çorba içine ekleyin ve bu sırada yavaş yavaş karıştırın. Çorbanın tuzunu da ekleyip kısık ateşte kıvam alana kadar kaynatmaya devam edin.

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video