18 Haziran 2024
Sağlık

Kabızlık Belirtileri, Kabızlığa Ne İyi Gelir, Kabızlık Neden Olur?

Yaşı kaç olursa olsun pek çok insanın problemi olan bağırsak tembelliği ya da yaygın adıyla kabızlık, tıp dilinde “konstipasyon” olarak bilinir ve son derece sıkıntı veren bir durumdur. Kimi zaman geçici kimi zaman da kronik bir durumdur. Kabızlık neden olur sorusunun tek bir yanıtı yok. Kabızlığa sebep olan pek çok değişik sebep olabilir. Ve buna bağlı olarak kabızlık tedavisi de kabızlık sebeplerinin ne olduğu ile yakından alakalıdır. Sebepler tespit edildikten sonra en uygun kabızlık tedavisi ile problem ortadan kaldırılabilir. Önerilen beslenme disiplini de özenle uygulandığında tıbbi tedaviye destek sağlar. Kabızlık nedenleri nelerdir, bebeklerde kabızlık tehlikeli midir, kabızlığa iyi gelen öneriler nelerdir hepsini bu yazıda bulabilirsiniz.

Kabızlık Belirtileri

 • Bağırsak kaslarının son derece yavaş yahut yetersiz kasılmasından dolayı meydana gelir. Böylelikle dışkı oldukça yavaş hareket eder ve su kaybeder.
 • Belirtileri arasında en belirgini bağırsak hareketlerinin azlığı ve yavaşlığıdır. Kişi haftada 3 yahut daha az dışkılama ihtiyacı hisseder.
 • Dışkılama sırasında zorlanma ve acı hissi
 • Nadir olarak tuvalet ihtiyacı duymak
 • Karın bölgesinde şişkinlik, kramp, ağrı ve mide bulantısı
 • İştahta azalma
 • Gaz problemi
 • Sert ve topak şeklinde dışkılama
 • Tedavisi aksatıldığında; bağırsak problemlerine, rektum bölgesinde yırtıklara, hemoroide ve pek çok ciddi rahatsızlığa sebep olabilir. Bu yüzden dışkılama geciktiğinde aksatılmadan hemen önlem alınmalıdır.

Kabızlık Nedenleri

Kabızlığın değişik sebepleri olsa da temelde belirgin sebepler ön plandadır. Bunlar; lif yönünden eksik beslenmek, kuvvetli ağrı kesici kullanımı, hareketsiz yaşam, huzursuz bağırsak sendromu, hamilelik, dışkılamayı ertelemek ve bilerek geciktirmek, az sıvı tüketimi; protein yönünden zengin, karbonhidrat yönünden fakir bir beslenme tarzı benimsemek, hareketsiz bir yaşam en belirgin nedenleri arasında sayılabilir.

Kabızlık Belirtileri Kabızlığa Ne İyi Gelir Kabızlık Neden Olur 1

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

 1. Problem yeni başladıysa ve kronikleşmediyse bitkisel çözümlerle üstesinden gelinebilir. Bazı bitkisel yöntemler dışkıyı yumuşatır ve bağırsak hareketlerini hızlandırır. Kabızlığa iyi gelen bitkilerden birisi sinamekidir. Sinamekiyi çay gibi demleyerek yatmadan evvel içebilirsiniz.
 2. Sabah kalkar kalkmaz bir bardak ılık suyun içine yarım limon sıkarak için. Bu yöntem de bağırsakların hızlı bir şekilde yumuşamasını sağlayacaktır.
 3. Omega yağ asidi ve lif içeren gıdaları sık bir şekilde tüketebilirsiniz. Baklagiller, fasulye, tahıl grubu; kuşkonmaz, havuç, lahana, tatlı patates, enginar gibi lif içeren sebzeler sıklıkla tüketilmelidir.
 4. Meyvelerden elma, armut, erik, ananas, incir, kayısı, ahududu, böğürtlen ve şeftali tüketilebilir.
 5. Bebeklerde kabızlık da anne babaları endişeye sürükleyen bir husustur. Bebeğinize kuru üzüm, kuru erik ya da kuru kayısı kaynatarak yapacağınız kompostolardan içirebilirsiniz.
 6. Bebeğinize sabahları bir çay kaşığı zeytinyağı içirebilirsiniz.
 7. Armut rendeleyerek yedirebilirsiniz.
 8. Taze elmayı sıkarak suyunu içirebilirsiniz.
 9. Bir çay kaşığı çörek otu yağı içirebilirsiniz.

Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer bitkisel yöntemlerle iyileşmiyorsa bir uzman hekime görünüp gerekli tıbbi tedaviyi yaptırmak gerekecektir. Muayene ve gerekli tetkiklerden sonra hekim gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Bunun için en uygun ilacı reçete edecek olan hekim, dışkılamayı kolaylaştıran ve bağırsakları yumuşatan bu ilaçlar sayesinde tedaviyi gerçekleştirir.

Kabızlığa çözüm olarak eczanelerde atılan ilaçlar hekime danışılmadan ve onun onayı ve reçetesi olmadan kullanılmamalıdır.

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video