24 Temmuz 2024
Yaşam

Kan Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kan lekesi günlük yaşantımızda belirli aralıklarla karşılaşabildiğimiz leke çeşitlerinden biridir. Halılara, giysilerimize ve döşemelerimize kan sıçramış olabilir. Bu kan lekelerinden kurtulmak oldukça zordur. Fakat bu lekelerden de bazı yöntemler deneyerek kurtulabiliriz. Kan lekesi yeni bulaşmış ise temizlemek çok kolay olacaktır. Giysinize kan lekesi bulaşmış ise hemen soğuk suyla iyice yıkayın. Kan lekesi yeni taze kan lekesi nasıl temizlenir ise temizleme imkânı çok olacaktır. Kan lekesi halılarınızda ise temiz bir bez ya da sünger ile lekeyi hafifçe siliniz. Bu işlemi sıcak suyla yapmamalısınız. Sıcak su kullanmanız durumunda kan lekesi daha derine inerek iyice yerleşir. Islak olan kan lekelerini temizlemenin yollarından birisi oksijenli su kullanmaktır. Fakat oksijenli suyun bazı kumaşlara zarar verme riski vardır. Bu nedenle bu işlemi kumaşın gözükmeyen bir yerinde deneme yapmalısınız. Zarar vermiyorsa bu işlemi yapın. Kurumuş kan lekesi nasıl çıkar diyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Oksijenli suyu bir kaba boşaltın ve narin kumaşa uygulama yapılacaksa yarısı kadar su eklemek ara sıra kaba oksijenli su ilave edilmelidir. Köpük oluşacaktır bu köpükleri temizlemek gerekir. Lekenin tamamının çıkmasından sonra soğuk su ve deterjanla yıkamak gerekir. Gerekirse kan lekesi bulunan giysiyi oksijenli su ile doldurulmuş kaba koyarak 20-30 dakika bekletiniz. Daha sonra soğuk suyla bolca yıkamalısınız. Kan lekesi betona dökülmüş ise oksijenli kullanarak lekeyi çıkarmış olursunuz. Giysileriniz narin ise tuz ve su karışımı yaparak lekeyi kaldırabilirsiniz. Bunun için lekeyi soğuk suyla yıkamak gerekir. Bunu hızlı bir şekilde yapmak gerekir. Kan lekesi bir halıda ise bir kaba buz ve su koymalı, bir bez parçası ile de kanı temizlemelisiniz. Daha sonra başka bir kaba tuz ile suyu karıştırarak bu karışımı lekeli olan yere uygulamalısınız. Daha sonra tuzu fazla soğuk suyla yıkayarak kan lekesinin çıkıp çıkmadığını kontrol etmelisiniz. Kıyafetlerden kan lekesi nasıl çıkar derseniz yine yazımızı okumaya devam ediniz.

Kan Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Bu işlemler bittikten sonra kumaş veya giysiyi bol suyla yıkamalısınız. İşyerinizde iken kan lekesi bulaşmış ise sıvı bir sabun vebol suyla yıkama yaparak kan lekesini çıkarmış olursunuz. Daha güçlü lekelerde amonyak kullanabilirsiniz. Bir yemek kaşığı amonyak yarım bardak soğuk suyla karıştırarak lekenin üzerine sürünüz. Kan lekesi temizlendikten sonra bol suyla yıkama yapabilirsiniz. Keten, ipek ve yünlü kumaşlarda uygulama yapmayınız.

Kan lekesi kumaşa geçmeden önce yeni lekeyse temizlemesi kolay olur. Çarşaf ya da giysilerde kurumuş kan lekesini diş macunu sürerek temizlemek kolaydır. Bunun için diş macununu kan lekesi olan yere dikkatlice sürmelisiniz. Daha sonra diş macununun kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra soğuk suyla durulama yapın. Ardından lekeli yeri sabunlu suyla iyice yıkayın. Kan lekesi tam olarak çıkmadıysa bu işlemi tekrarlayın. Diş macunu ile yapılan bu işlemi halılarda ve mobilyalarda kullanmayın. Nedeni ise diş macununun kokusu eşyalara geçebilir.

Kan Lekesi Nasıl Çıkarılır? 1

Kurumuş kan lekesini çıkarmanın diğer bir yolu da tükürükle yapılan temizliktir. Bunun için kendi tükürüğünüzü kullanmak. Tükürükteki enzimler kanda bulunan proteinleri parçalamaktadır. Kan lekesinin üzerine biraz tükürük sürün ve beyaz bir bezle silin. Daha sonra kumaşı soğuk suyla yıkayın. Bu yöntemi küçük kan lekelerinde yapabilirsiniz. Ahşap ve parkelerde bulunan kan lekeleri soğuk suyla ya da yüzey temizleyicilerle kolayca çıkarabilirsiniz. Saten Çarşaflardaki kan lekesi Saten narin bir kumaş olmasından dolayı çok dikkatli temizlenmelidir. Kan lekesi yeni ise tuz ve soğuk suyu karıştırarak temizleme yapılır. Yataklardaki kan lekesi çıkarma yöntemi fazla su olmamalıdır. 2 yemek kaşığı mısır nişastası, 1 yemek kaşığı tuz ve ¼ yemek kaşığı hidrojen peroksit karıştırıp elde ettiğiniz macunu leke olan bölgeye sürmek le kan lekesinden kurtulmuş olursunuz. Arabadan kan lekesi nasıl çıkarılır derseniz de aynı işlemler ile çıkabilir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video