19 Temmuz 2024
Genel

Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Keçeli kalem yani koli kalem mürekkebinde renklendirici olan pigmentler olduğu için kirletmiş olduğu kumaş ve diğer eşyalardan keçeli kalem lekesi diğer kalem lekelerine göre çıkarılması zordur. Çıkarılırken çok dikkatli olmak gerekir.

Keçeli kalem lekesi iyi bir uygulama yapılmazsa ya kalıcı olur ya da eşyanın ve elbisenin çöpe gitmesine neden olacaktır. Keçeli kalemlerin mürekkepleri silinmeye karşı çok dayanıklı olduğundan her yerde kullanılmaktadır. Kalemlerdeki mürekkeplerin bileşenleri farklı olduğundan leke çıkarma işlemleri de farklı olmaktadır.

Keçeli Kalem Lekesini kumaştan çıkarmak için evinizde bulunan bulaşık makinasının parlatıcısını leke üzerine bir bezle sürün ve biraz bekleyin, bekleme işlemi bittikten sonra kumaşı ılık su ile yıkayın. Kimyasal bir madde olan aspirin leke çıkarmada da çok etkilidir. Aspirini lekeli olan yere sürün, bir süre bekledikten sonra mürekkep lekesi kumaştan çözülmeye başlayacaktır.

Bundan sonra kumaşınızı ılık suyla yıkama yapın. Yıkama işlemlerini elbisenizin etiketinde yazan duruma göre yapın. Saç spreyleri de keçeli kalem lekesini çıkarmada en etkili yöntemdir. Lekeli olan yere saç spreyini sıkın, daha sonra 5 dakika kadar bekleyin. Bekleme bittikten sonra kumaşınızı ılık bir suda yıkayın ve lekenin çıktığını göreceksiniz.

Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Keçeli kalem lekesini çıkarmak için bu işlemleri yapmak zorundasınız. Bu işlemler ile de lekeyi çıkaramadığınızda kumaşınızı kuru temizlemeye vermek zorunda kalacaksınız. Kuru temizleme yapmak keçeli kalem lekesini çıkarmada da başarılı olmaya bilir. Kalem kullanırken kalemlerinizi dikkatli kullanarak böyle zor durumlara düşmemek gerekir.

Halıdan Keçeli Kalem Çıkarmak

Halılara bulaşan keçeli kalem mürekkebini çıkarmak için lekeli olan yere tampon yaparak çıkarmak mümkün olacaktır. Mürekkep lekesi olan yere beyaz bir bez ya da havlu ile mürekkebi yaymadan halının üzerine hafiften bastırarak lekenin emilmesini sağlamalıyız.

Daha sonra halı şampuanı ile silerek lekenin çıkması sağlanmış olur. Bu işlemden sonra halıyı ılık suyla bolca yıkamalıyız. Mürekkep lekesi halıda kurumuş ise kolonyayı pamuğa dökerek lekeli alanı silmeliyiz. Daha sonra ılık suyla yıkamalıyız. Bu işlemleri yaptıktan sonra halınızda keçeli kalem lekesi çıkmamış ise en son yapacağınız işlem halı yıkama yapan yerlere halınızı yıkatarak lekeden kurtulmuş olursunuz.

Halıdan Keçeli Kalem Çıkarmak

Keçeli kalemlerdeki mürekkebin çabuk kuruması için alkol katılmaktadır. Mürekkep lekeleme amacıyla kullanılmaktadır. Bunları kullanırken çok dikkatli olmak gerekir.

Eldeki Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkarılır

Elden keçeli kalem lekesini çıkarmak için çok acele etmek gerekir. Yeni bulaşmış mürekkep lekesini bir bezle silerek ya tam olarak çıkarırsınız, ya da az bir leke kalarak silmiş olursunuz. Eldeki keçeli kalem lekesini ve diğer kalem lekelerini domatesle çıkarmak gerekir. Bunun için domatesi ortadan bölerek ikiye ayırın.

Daha sonra elinizdeki lekeyi domatesin yarısıyla silerek lekeyi çıkarabilirsiniz. Diğer bir leke çıkarma yöntemi ise sünger taşı adı verilen poza taşı ile de leke çıkarma işlemi yapılır. Tıraş losyonları, etil alkol, metil alkol ve saç spreyi de mürekkep lekesini elden çıkarmanın maddeleridir.

Bu maddelerden her hangi birisini bir bez veya pamuğa dökerek elinizi siliniz. Daha sonra sıcak suyla elinizi yıkamalısınız.

Eldeki Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkarılır

Keçeli kalem lekelerini elden kolay çıkarmanın en iyi yöntemi lekenin bulaşmasıyla hemen eller silinerek kurtulabilirsiniz. Leke elde kurumuş ise leke çıkarma işlemi çok zor olur. Belki de elden lekeyi tam olarak çıkaramazsınız. Leke çıkarmak için en basit işlem işyerinde çalışırken keçeli kalem lekesi bulaşmış ise kolonyayı bir beze veya pamuğa dökerek lekeyi çıkarma işlemini acilen yapmış olursunuz. Leke kurumuş ise lekeyi tam olarak elden çıkaramazsınız.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video