19 Temmuz 2024
Genel

Kartuş Nasıl Doldurulur?

Bilgisayarlar ile birlikte kullanılan aletlerden birisi de yazıcıdır. Bilgisayarda sanal ortamda yazılan, hazırlanan her hangi bir belge ya da sayfanın kağıda aktarılmasında kullanılan bu ürünlerin içinde mürekkep kartuşları bulunur. Bu kartuşlar, aletin çalışması ve kağıda yazı, şekil çıkarması için etkilidir.

Belirli bir süre sonra kullanımdan dolayı kartuşların içlerinde mürekkep biter. Bu da yazıcının artık istediğimiz şekilde koyu yazı çıkarmamasına ya da silik yazı çıkarmasına neden olur. Bu durumda yazıcı için yeni kartuş satın alınması ya da eski kartuşların mürekkep dolumunun yapılması gerekir.

Yazıcıların çalışması için mürekkep kartuşlarının iyi çalışması gerekir. Boş ya da yeterli miktarda dolu olmayan kartuşlar yazıcının çalışmamasına ya da silik şekilde çalışmasına neden olur. Kartuş, yazıcı satışı ve tamiri yapan yerlerde doldurulabilir.

Eğer yakınınızda güvenebileceğiniz bir yer yoksa kendi kartuşunuzu kendiniz doldurabilirsiniz. Bunun için kartuş dolum yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Yazıcılar da tıpkı bilgisayar ya da cep telefonları gibi farklı türlere sahiptir. Çalışma prensibi olarak genelde aynı olan bu ürünler modellerine ve markalarına göre değişik kartuşlara sahiptir. Her modelin olmasa bile her markanın mürekkep kartuşu farklıdır.

Kartuş Nasıl Doldurulur?

Evde kendiniz mürekkep kartuşunuzu doldurmak isterseniz ilk olarak buna dikkat etmeniz gerekir. Yazıcı modeli ve markasına uygun kartuş doldurma seti ile evde rahatlıkla kartuş doldurabilirsiniz.

Evde Renkli, Siyah Yazıcı Kartuş Dolumu Nasıl Yapılır?

Yazıcıarın çalışması için etkili olan kartuşları evde kolayca doldurmak mümkündür. Bunun için kartuşların doldurulabilen özelliğe sahip olması gerekir. İlk yazıcı alışında ya da daha sonraki kartuş satın alımlarında bu özelliğe göre kartuş alırsanız, evde doldurma yapabilirsiniz.

Evde kartuş doldurmak için ilk olarak kartuşa uygun kaliteli bir kartuş doldurma seti satın almanız gerekir. Bu seti satın alırken yazıcı modeli ve markasını da mutlaka göz önüne alın. Kaliteli ve uygun fiyatlı kartuş doldurma setlerini kartuş satışı yapan marketlerden ya da online satış yapan internet sitelerinden sipariş ile satın alabilirsiniz.

Kartuş doldurma yönteminde esas olan kartuş içinde yer alan süngere yeterli miktarda mürekkep enjekte etmektir.

Evde Renkli, Siyah Yazıcı Kartuş Dolumu Nasıl Yapılır?

Bunun için set içinde verilen özel aletten yararlanabilirsiniz. Siyah mürekkep dolumu için kartuş üzerindeki deliklerden süngere siyah mürekkep enjekte edin. Renkli kartuş dolumu içinse ilk olarak deliklerin içinden renkleri tespit edin. Bunun için genelde sadece delikten içeri bakmak yeterli olur. Eğer delikten bakarak göremezseniz küçük bir parça peçeteyi deliğin içine sokup çıkarın. Çıkan rengi bu delikten içeri enjekte etmeniz yeterli olacaktır.

Kartuşları doldurduktan sonra hemen yazıcınıza takıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Sonradan doldurulan kartuşlar genelde ilk satın alınıp kullanıldığından daha kısa sürede biter. Bu doldurma işlemi olduğu için normaldir.

Makinenizin zarar görmemesi için mutlaka kaliteli kartuş kullanmanız gerekir. Dolum için de yine kaliteli ürünler kullanmanız gerekir.

Evde Renkli, Siyah Yazıcı Kartuş Dolumu Nasıl Yapılır? 1

Eğer yazıcı kartuşunuzu evde doldurmayacaksanız yine güvenilir bir yerden doldurmanızı öneririz. Zaman zaman yaşanan yanlış mürekkep kullanımı ya da kalitesiz ürünler hem kartuşun hem de makinenin zarar görmesine, zaman içinde bozulup kullanılamayacak hale gelmesine neden olur. Bu tür sorunlar ile karşılaşmamak için mutlaka güvenilir yerlerden destek almanızı öneririz.

Yazıcı kartuşu nasıl doldurulur,  sorusunun cevabını kısaca vermeye çalıştık. Siz de kendi kartuşunuzu kendiniz doldurup avantaj sağlayabilirsiniz. Bu şekilde yeni kartuş almak yerine daha uygun fiyat ile kartuş dolumu yapabilirsiniz.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video