25 Temmuz 2024
Evcil Hayvanlar

Kediler Nasıl Fırçalanır?

Kediler Nasıl Fırçalanır sorusunun cevabını inceleyelim. Kedinizi fırçalamak, şüphesiz ki minik dostunuzun bakımının en önemli konularından biridir. Kedinizi fırçalamazsanız birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Tüyleri çok dökülebilir ve evinizde hoş olmayan manzaralarla karşılaşabilirsiniz. Fırçalanmayan tüyler topaklaşır ve kedinizi rahatsız eder. Bu yüzden kedinizi tıraş ettirmek zoruna kalabilirsiniz.

Nasıl Bir Fırça Seçilmelidir?

Kedinizi fırçalamadan önce onun hoşlanacağı ve tüy yapısına uygun bir fırça bulduğunuzdan emin olun. Kısa tüylü kediler için sık ve kısa kıllı fırçalar tercih edilirken, uzun tüylü kedilerde daha çok topaklanmış tüyleri açmaya yönelik uzun kıllı fırçalar tercih edilmelidir. Fırçanın yapısının çok sert olmaması ve kedinizin vücuduna değdiğinde canını yakmaması çok önemlidir.

Eğer bu durumun tersi gerçekleşirse kediniz fırçalanmak istemeyecek ve siz ona fırçayla yaklaştığında sizden kaçacaktır. Kedinize uygun fırçayı bulabilmek için veterinerinize danışabilir ya da farklı fırça tiplerini yavaş yavaş deneyerek, kedinizin tepkilerine göre karar verebilirsiniz. Kediler hoşlandıkları ve keyif aldıkları durumlarda mırlama sesleri çıkarırlar ve gözlerini kısarlar. Kedinizin hangi fırçayı sevdiğine tepkilerini göz önünde bulundurarak karar verebilirsiniz.

Kediler Nasıl Fırçalanır? 1

Bazı kediler fırçalanmayı sevmez. Bunun bir nedeni, yavruluğundan itibaren böyle bir alışkanlığı olmaması olabilir. Yetişkin kediler, öncesinde hiç fırçalanmadıysa bu duruma tepki gösterir ve fırçalanmayı istemez. Eğer kedinizin sorun yaşamadan fırçalanmasını istiyorsanız, bebekliğinden itibaren onu fırçalayarak bu alışkanlığı kazanmasını sağlamalısınız.

Tabii ki yavru kedilerin fırçaları daha küçük ve hassas bedenlerine zarar vermeyecek şekilde seçilmedir. Kedilerin fırçalanmayı sevmemesinin bir diğer nedeni de bu işlem esnasında canının yanması olabilir. Fırçalama işlemini, fırçayı sert bastırarak gerçekleştirdiyseniz, canı yanan kedi bir daha fırçalanmayı istemez. Onu severek, şefkatle yaklaşarak ve yumuşak davranarak fırçaladığınızda, kedinizin de bu durumdan keyif aldığını göreceksiniz.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video