25 Temmuz 2024
Genel

Kehribar Tesbih Nasıl Anlaşılır?

Kehribar, çam ailesinden olan bir ağacın yıllar içerisinde fosilleşmiş reçinesine verilen isimdir. Bu reçineden yapılan kehribar teşbihler, görünüm itibariyle dikkatleri üstüne çeker ve nazarı önlediğine inanılır. Ayrıca kehribar tozunun balla karıştırılması ile elde edilen karışımın astım ve bronşit hastalarına iyi geldiği bilinmektedir.

Bu tesbihler elde kullanıldığında sakinleştirici özellikleri olduğu tespit edilmiştir. Bu özelikleri ile görmüş olduğu ilgi ve talebinin yüksek olması doğal olarak taklitlerinin ortaya çıkmasına ve sahte kehribar teşbihlerin piyasaya sürülmesine sebep olmuştur.

Bu noktada sahtesini ve orjinalini ayırt etmek için gerçek kehribar teşbih nasıl anlaşılır noktasında belirleyici unsurların açıklanması gerekmiştir.

Sahte kehribar teşbihler üretilirken kullanılan sentetik malzemeler ile orjinaline benzetilmeye çalışılırken, içerisine yerleştirilen fosillerle de gerçeğini andırması sağlanmaya çalışılmaktadır. Günümüz koşullarında imkanların fazla olması plastiğin ve bakalitin kullanım alanlarının artması yapılan bu sahte imalatların son derece gerçeğe yakın olmasını kolaylaştırmıştır.

Bu nedenle sahte kehribar nasıl anlaşılır, orijinal kehribar teşbih nasıl anlaşılır sorularına cevap ararken işimiz oldukça zordur.

Kehribar Tesbih Nasıl Anlaşılır? 3

Kehribarın gerçek olduğu nasıl anlaşılır diye araştıranlar için belirlenmiş olan birkaç yolu açıklayalım.

İlk yöntem olarak aseton testi denenebilir. Asetonu birkaç damla olarak kehribarın üzerine bıraktığımızda, aseton bir süre sonra buharlaşacaktır. Bu buharlaşma sonucunda gerçek kehribar asetondan etkilenmezken sahte kehribar yapışkan bir hal alacaktır. Sahte kehribara dokunduğunuzda parmak iziniz belli olacaktır.

Orjinal kehribar tesbih nasıl anlaşılır sorusunun ikinci test yöntemi ise Ultraviyole ışın testidir. Karanlık bir ortamda gerçek kehribara uygulana UV ışınları sonucunda mavi, sarı renk ve tonlarında bir renk görünür. Sahte kehribar is yansıma vermez ve mat bir renkte kalır.

Gerçek kehribar, sahte kehribara oranla daha kolay çizilir. Bir nesne ile kehribarı çizmeye çalıştığımızda çizik izlerini görebiliriz. Sahte kehribar ise çiziklere karşı dayanıklıdır.

Kehribar Tesbih Nasıl Anlaşılır? 2

Bir diğer yöntemse sıcaklık testidir. Isıtılmış bir demir parçasını veya iğneyi gerçek kehribara dokundurduğumuzda taze bir reçine, çam kokusu gelecektir. Buda doğal olduğunun kanıtıdır. Sahte kehribardan ise rahatsız edici bir plastik kokusu alacaksınız. Sahte kehribar nasıl anlaşılır sorusuna bir cevabı da bu şekilde bulabiliriz.

Kehribarın fiziksel özelliklerine bakarak ta gerçek olup olmadığını anlayabiliriz. Bunun için kehribarın içerisindeki fosilleri incelememiz gerekir. Gerçek kehribarın içerisindeki sinek, arı ve diğer böceklere ait fosil kapanımları fazla bozulmaya uğramamış ve net olarak seçilmelidir.

Kehribar Tesbih Nasıl Anlaşılır? 1

Kendimizin rahatlıkla uygulayabileceği bir diğer yöntem de, teşbihin bir kumaşa iyice ısınıncaya kadar sürtülmesidir. Bu sürtünme sonucunda gerçek kehribar teşbih saç teli veya küçük kağıt parçalarını çeker.

Kehribarın gerçek olduğu nasıl anlaşılır sorusunun kesin cevabını ise IR spectroscopy denen bir uygulama cevap vermektedir. Bu uygulamada madde kızıl ötesi ışınlara maruz bırakılır ve nasıl tepkime verdiği incelenir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video