19 Temmuz 2024
Genel

Kene Nasıl Çıkarılır?

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte bahçe ve piknik alanlarında kene ısırması vakalarına rastlanır. Evcil hayvanlar ya da insanlara yapışacak kanının emen bu canlılar, zaman zaman tehlikeli hastalıklara da neden olabilir. Bunun için ilk önce kene yapışmasını önlemek amacı ile önlemler alınmalıdır. Bu önlemlere rağmen yine de vücudunuza kene yapıştıysa aşağıdaki yöntemler ile çıkarmanızı öneririz.

Kene Nasıl Çıkarılır?

Kene nasıl çıkarılır, kene ısırmasında ilk yardım konuları, havaların ısınması ile birlikte daha fazla gündeme gelmeye başlar. Piknik alanları ya da açık hava alanlarında rastlanan bu sorun için doğru yöntemler kullanarak keneyi çıkarmak gerekir. Kene çıkarma yöntemleri için şu aşamaları takip edebilirsiniz.

Keneyi vücuttan almak için mutlaka ince uçlu cımbızlar kullanın. Bu aşamada elinizle keneyi tutmayın, mutlaka eldiven giyin. Eldiven yoksa bir kağıt havlu ya da peçeteyi katlayarak da keneyi alabilirsiniz.

 • Keneyi cımbız ile alırken karın bölgesinden almayın. Bu kanınızı emerek şişmiş olan karnının patlamasına ve henüz vücudunuzdaki iken kenenin ölmesine neden olur. Kenede bulunan zararlı sıvılar bu şekilde kana karışıp size de geçer ve hastalık ihtimali ortaya çıkar.
 • Keneyi mümkün olduğunca ağzına yakın bir yerden tutup yakalayın. Bu şekilde vücuttan alın.
 • Kenenin ağzı derinizden tamamen çıkana kadar dümdüz bir şekilde çekin. Canlıyı kesinlikle bükmeyin, döndürmeyin. Bu şekilde bir müdahale kenenin baş kısmının kopmasına neden olur. Ve buda kenenin ağız kısmını geride bırakmasına neden olabilir.

Kene Nasıl Çıkarılır? 1

 • Deriden çıkarılan keneyi bir kavanoz ya da fermuarlı torbaya koyun. Eğer şüpheli vakalar varsa daha sonra tanımlanabilmesi için keneyi buzdolabında saklayıp sağlık kuruluşlarına teslim edebilirsiniz.
 • Keneyi çıkardıktan sonra bol sabun ve su ile bölgeyi daha sonra da ellerinizi yıkayın.

Kene çıkarma için yukarıdaki aşamaları tek tek uygulayabilirsiniz. Kene eğer evcil hayvanınıza yapışmışsa yine aynı yöntem ile hayvanınızdan çıkarabilir ya da vakit kaybetmeden bir veterinere gidebilirsiniz.

Bazı keneler o kadar küçüktür ki tamamen çıkarıp çıkaramadığınızı anlayamayabilirsiniz. Bu tür durumlarda sağlık kurumlarına başvurabilirsiniz. Eğer yakınınızda bir yer yoksa kendinizi iyi gözlemleyin. Bazen kene yapışması sonucunda deride enfeksiyona rastlanabilir. Bu enfeksiyonun belirtileri;

 • Kenenin ısırdığı yerin etrafında ağrı, şişlik, kızarıklık ya da sıcaklık hissi
 • Isırık yerinden yayılan kırmızı çizgiler
 • Canlının ısırdığı yerden akan cerahat
 • Ensede, koltuk altında ya da kasık bölgesinde şişmiş lenf düğümleri
 • Ateş ya da titreme durumu, olabilir.

Kene Nasıl Çıkarılır? 2

Bu maddelerden her hangi biri var ve aynı zamanda tahriş, baş ağrısı, eklem ağrısı, ateş veya grip benzeri belirtiler varsa vakit kaybetmeden bir doktora başvurmanızı öneririz. Bu belirtiler kene ısırması sonucu tehlikeli olabilecek hastalıkların belirtileri arasındadır.

Kene ısırmasından korunmak için eğer evde evcil hayvanınız var ve dışarı çıkarıyorsanız ilk olarak onun bakımını yaparak başlayın. Eğer hayvanınızda bir kene varsa size de bulaşabilir ve zor durumda kalabilirsiniz. Kedi ya da köpekler için özel kene ilacı veterinerlerde bulunabilir. Hayvanınızın doktoruna danışarak bu ilacı kullanmalısınız.

Benzer şekilde eğer evinizin yakınında yeşillik alanlar varsa keneler için özel ilaçlama yaptırmanız gerekir. Piknik alanı ya da yeşilliklerin bulunduğu bölgelere gittiğinizde mutlaka dar paçalı pantolonlar giyin. Uzun ve kapalı giysiler kenelerin kıyafet üzerinde kalmasına neden olur ve tene geçemezler. Bir silkemeleme ile bu canlılardan kurtulabilirsiniz.

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video