14 Temmuz 2024
Genel

Kına Nasıl Çıkar?

Elimize sürmüş olduğumuz kınayı çıkarmak istediğimizde çıkarmanın değişik metotları vardır. Normalde cildimize sürmüş olduğumuz kına bir iki hafta içinde kendiliğinden çıkar. Bu kadar zamanı beklemek istemiyorsanız ilk önce bir limonu sıkarak suyunu çıkarın. Limonun suyunu bir kaba boşaltın. Daha sonra Limon suyu ile karbonatı karıştırın, kalın bir hamur haline getirerek elinizdeki kınalı bölgeye sürün. Daha sonra 15 dakika kadar bekleyin. Sürdüğünüz karışım kuruduktan sonra elinize bir banyo lifi alın ve cildinize zarar vermeyecek şekilde yavaş yavaş banyo lifi ile ovalamaya başlayın. Daha sonra cildinizi bol sıcak su ile yıkayın. Kına tamamen çıkmadı ise bu işlemi birkaç kere tekrarlayın. Kınayı çıkarmak için uygulamış olduğunuz bu yöntemle cildinize biraz zarar vermiş olursunuz. Cildinizde biraz tahriş olmuştur. Tahriş olan cildinize biraz nemlendirici sürün. Limonlu karbonat cildi geçici olarak kurutur.

Kına çıkarmanın diğer bir yöntemi ise Zeytin yağı kullanarak cildinizden kınayı çıkarabilirsiniz. Zeytinyağı emülgatör görevi görüp kınanın ciltten çıkmasına yardımcı olur. Vücudunuzun kına olan yerine Zeytinyağı sürün. Zeytinyağı ile tuz karıştırmak kına çıkarmasında çok etkilidir. Cildinize sürmüş olduğunuz Zeytinyağını 15 dakika bekletin. Zeytinyağı tuz karışımını belirli aralıklarla 1-2 saat bu işleme devam edin. Bu işlem sırasında kınanın rengi yavaş yavaş solmaya başlayacaktır. Zeytinyağı nemlendirici görevi de yaptığından cildinize ve elinize zarar vermez. Kınayı çıkarmanın diğer yollarından birisi Tuzlu sudur. Tuzlu su kınanın ciltten çıkarılmasına yardımcı olur. Ellerinizi 15-20 dakika tuzlu suda bekletin. Daha sonra Tuzlu suda kına çözülmeye başlayacaktır. Elde kına çıkarmanın yöntemlerinden biridir. Bu yöntemi birkaç kez tekrarlayın. Tuzlu su elinize biraz zarar vermiş olabilir. Bunun içinde elinize biraz nemlendirici sürün.

Kına çıkarma yöntemlerinden biride diş macunu ile çıkartma işlemidir. Elinizde kına olan yere diş macunu nu sürerek kınayı çıkartabilirsiniz. Diş macununu sürün ve kurumasını bekleyin. Bekleme süresi diş macunun kurumasına bağlıdır. Diş macunu kuruduktan sonra ellerinizi sıcak su ile iyice ovalayarak yıkayın. Bu işlemi birkaç kere deneyerek kınayı elinizden çıkarmış olursunuz. Kına çıkarmanın diğer bir yolu da Hidrojen peroksit denilen maddedir. Hidrojen peroksit eczanelerde satılmaktadır. Hidrojen peroksit, toksin olamayan hafif olan bir sıvıdır. Fakat cildi hassas olanlar için alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bu yüzden cildinizin az bir yerine sürerek alerjik olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Kınayı çıkarmak için bir pamuğu hidrojen peroksite batırın. Kına olan ellerinizi hafifçe pamukla ovalamaya başlayın. Biraz bekledikten sonra, kınanın rengi solmaya başlayacaktır. Bu işlemi bir iki kere deneyin. Saç kremleri de ellerdeki kınanın çıkarılmasında kullanılır. Elinizde kına olan bölgeye biraz saç kremi döküp iyice ovalayın. Saç kremi etkili olduğundan kınayı çıkarmaya yardımcı olacaktır. Bu işlemi de birkaç kez deneyin.

Kına Nasıl Çıkar? 1Klorda kınayı çıkarmada etkili bir maddedir. Küçük bir kaba biraz klor dökün. Üzerine sıcak su ilave ederek karıştırın. 5 dakika boyunca ellerinizi bu karışımda bekletiniz. Bu karışımda kınanın renginin solmasına neden olacaktır. Bazı yan etkileri de olabilir. Bundan dolayı biraz kaşıntı yapar fakat bir süre sonra kendiliğinden geçer. Korkulacak bir yan etkisi yoktur. Bu karışımı kınayı acilen çıkarmak gerekiyorsa birkaç kez yapmanız da fayda olacaktır. Kına çıkarmada meydana gelebilecek tahrişler ve yan etkiler geçicidir. Cildiniz biraz tahriş olmuş olabilir. Bunun içinde nemlendirici veya Zeytinyağı kullanarak bu tahrişlerden de kurtulmuş olursunuz. Kınanın sağlık açısından şimdiye kadar bir yan etkisi olmamıştır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video