16 Temmuz 2024
Sağlık

Kısırlık Nasıl Anlaşılır?

Birbirini seven her çiftin rüyasıdır kendi kanlarından kendi canlarından bir çocuk sahibi olmak. Evliliğin ilk dönemleri geçtikten sonra, sağa sola bakındıklarında hep çocuk görürler. Anne babalar hadi biz de torun sevmek istiyoruz derler.

Yani yavaş yavaş “hadi ne zaman çocuk yapıyorsunuz” baskısı da başlar. Ama bazen tüm denemeler sonuçsuz kalabilir. İlk zamanlarda, çeşitli korunma yöntemlerinden, özellikle hormonlu ilaçlarla (doğum kontrol hapı, doğum kontrol iğnesi ya da hormonlu spiral kullanımı gibi) korunduktan sonra bir yıla kadar denemeler sonuçsuz kalabilir.

Ancak bir yılı aşan ve sonuçsuz kalan girişimlerden sonra mutlaka doktor kontrolünde tüm tetkikleri yaptırmak gereklidir.

Kısırlık nedir sorusunun kısaca yanıtı şöyledir: Kısırlık çiftlerin düzenli cinsel ilişkilerine rağmen 1 yıl içinde gebelik gelişmemesi durumudur. Yaş durumu çok önemlidir.  Genç çiftlerde bekleme süresi bir yıldan daha uzun olabilir.

Kadın yaşı 35’in üzerinde ise veya öykü ve fizik muayenesinde kısırlık ile ilişkisi olabilecek herhangi bir bulgu varsa araştırmalar daha erken başlatılmalıdır. Hamileliğin gerçekleşebilmesi için haftada en az bir defa eşler birlikte olmalıdır. Daha seyrek cinsel birleşmenin olduğu durumlarda hamile kalma şansı azalır. Gebelik olabilmesi için ideal cinsel birleşme sıklığı haftada 2-3 defadır.

Kısırlık Nasıl Anlaşılır? 1

Erkeklerde Kısırlık Nasıl Tespit Edilir?

Erkekte en sık olarak görülen kısırlık nedeni sperm sayı harekelilik ve şekil bozukluklarıdı ve nedeni genellikle belli değildir.Bu durumlarda, kısırlık tedavisi, hareketli sperm sayısı mililitrede 5 milyonun üzerinde ise  aşılama tedavilerinden başarı beklenebilir. 3-4 defa aşılama denemesi ile gebelik elde edilmez ise mikroenjeksiyon denenir. Menide hiç sperm olmamasına ise azospermi adı verilir.

Azospermi spermleri dışarı taşıyan kanallardaki tıkanıklıklar veya testis içinde yapım bozukluğuna bağlıdır. Bu durumda çok önemli bir uyarı: Eğer erkekte gen mutasyonu varsa kadına da mutlaka bakılmalıdır. Çiftlerin her ikisinde taşıyıcılık durumu varsa bebeğin kistik fibrozisli doğma ihtimali olabilir.

Erkeklerde Kısırlık Nasıl Tespit Edilir?

Yapım bozukluğuna bağlı sperm eksikliği durumlarında ise testis içinde ya hiç sperm kalmamıştır veya çok küçük odaklarda az sayıda sperm yapımı devam etmektedir.

Bu hastaların tamamında tüp bebek yöntemleri dışında gebelik şansı yoktur. Tıkanıklık kaynaklı sperm eksikliklerinde,  tıkanıklığın arkasından iğne ile sperm alınabilir. Bir diğer sorun olan yapım bozukluğuna bağlı durumlarda ise TESE adı verilen bir işlem yapılarak testisin içinden açık ameliyat ile sperm aranır.

Tıkanıklık durumunda yapılan işlem sonucunda,  neredeyse her erkekten sperm bulunabilirken,  yapım bozukluklarında durum yüzde elli azalır.

Kadınlarda Kısırlık Nasıl Anlaşılır?

Kadınlarda kısırlığın nedenleri üç başlık altında toplayabiliriz:

Yumurtlama bozuklukları: Bu bozukluk 3 grupta incelenir. Bunlardan ilki hipogonadtropik hipogonadism adı verilen ve yumurtalıkları idare eden, merkezi beyin kaynaklı hormonların yetersiz olmasından oluşan bir durumdur. Bu tür kısırlık belirtileri durumunda izlenen yol, beyinden salgılanan hormonların enjeksiyonlar ile yerine konması işlemidir.

Kadınlarda Kısırlık Nasıl Anlaşılır?

Polikistik over sendromu: Kadınlarda en sık rastlanan hormon bozukluğudur. Nedeni tam olarak bilinmez. Polikistik over sendromunun, kadının anne karnında olduğu dönemde beyindeki hormonların birtakım faktörler nedeni ile yanlış programlanması sonucunda ortaya çıkabileceği söylenir. Bunun dışında  yanlış beslenme, aşırı kilo alma gibi problemlerinde hastalığı tetikleyebileceği düşünülmektedir.

Tüp Tıkanıklıkları: Tüpler genellikle enfeksiyonlara bağlı olarak tıkanır. Bu enfeksiyonlar cinsel yolla bulaşan mikroplar ile olur. Bu mikroplar arasında ilk sırada bel soğukluğu ve klamidya sayılabilir. Ülkemizde diğer bir önemli etken verem hastalığıdır.

Kadınlarda Kısırlık Nasıl Anlaşılır?

Endometriosis: Rahim içini döşeyen hücrelerin rahim dışında yerleşmesi ve orada çoğalmasıdır. Nedeni tam olarak belli olmamakla birlikte 35 yaşın üstündeki kadınlarda görülür. En fazla rağbet gören teori retrograd menstruasyon teorisidir. Kadınlarda adet kanaması rahim iç tabakasını döşeyen hücrelerin dökülmesi ile olur.

Kısırlık Testi

Kısırlığın tespiti sürecinde ilk yapılması gereken test erkeğe uygulanan semen analizidir ve 2 ay aralıklarla en az iki defa tekrarlanmalıdır. Semen analizi normal ise erkekte sorun yoktur. Semen analizi ile birlikte olarak kadının yumurtlayıp yumurtlamadığına bakılmalıdır.

Bu amaçla adetin 19-21. günleri aralığında kan tahlili bakılabilir ve ultrason takipleri ile idrarda LH ölçümleri de yapılabilir. Düzenli adet geçiren kadınların normalde yüzde 95 i normal yumurtlar.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video