19 Temmuz 2024
Genel

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Yapılandırabilirim?

Kredi kartı borcu için yapılandırma işlemi, kredi kartına ait anapara borcu, faizi ya da o güne dek oluşmuş masraflarını oluşturan güncel tutar üzerinden hesaplanarak yapılır. Bu meblağın peşin ödenmesi tercih edilirse, banka ya da varlık yönetim şirketi bu bakiyeye bir indirim uygulayabilmektedir. Fakat yapılandırma, genellikle peşinen kapatılmakta zorlanılan borçlar için uygulanmaktadır.

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Yapılandırabilirim?

Varlık yönetim şirketleri bu tarz borçlar için hem vadeyi uzatıp hem de faiz yönünden indirim uygulayabilmektedirler, ancak bu borcun takip süresinin ne kadar yeni olduğuna göre de değişkenlik göstermektedir. Tutarın düşük olduğu bir kart borcunda, mesela 2000 lira civarında bir bakiye için genelde anaparanın altında bir anlaşma teklif edilmemektedir.

Bu tür borçlarda, 12 aylık taksit seçeneği ya da belirli bir süre ödeme gerçekleştirmeme durumundan sonra taksitlendirme gibi yapılandırma şekilleri uygulanır. Banka mağdurlarının en çok tercih ettiği vade 24 aylık vade seçeneğidir. Daha ufak borç tutarlarındaysa varlık yönetim şirketi taksit miktarının çok düşük olmamasını göz önünde bulundurarak bir vade önermektedir.

Kredi kartı borcumu nasıl yapılandırabilirim? kısmına gelince, bankalar müşterilerine borçlarını ödemeleri için 90 günlük bir süre vermektedirler. Bu dönem geçmeden yapılandırma işlemi yapılması mümkün değildir. 90 günlük sürede ödeme yapılamayacağı bankaya bildirilir.

Bu bildirim sonrasında yapılandırma yapılmak istendiği ve bu işlem için ne zaman bankanın aranması gerektiğine dair detaylı bilgi telefon aracılığı ile ulaşan banka yetkilisi tarafından verilecektir. Üç aylık süre sona erdikten sonra banka tekrar bir arama gerçekleştirir ve borcun ödenip ödenemeyeceğini sorar.

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Yapılandırabilirim? 1

Bu süre zarfında borcun ödenemeyeceği ve yapılandırma yapılmak istendiği banka yetkilisine iletilir ise, yapılandırma işlemi için onay alınır. Bazı bankalar prosedür gereği yapılandırma işlemi yapmamaktadırlar. 36 aya kadar vade seçeneği ile faiz oranları müşteriye sunulmaktadır. Aylık taksit tutarlarından hangisi uygun geliyorsa müşteri bunu seçer ve yapılandırma işlemi tamamlanmış olur.

Tüm borç, yeni ödeme planı ile 36 ay ya da seçilen farklı bir vade ile yeni bir tablo haline getirilir. Yapılandırma taksitlerinin düzenli ödenmesi, müşterinin sicilinin bozulmaması açısından oldukça önemlidir.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video