29 Mayıs 2024
Sağlık

Kulak Tıkanıklığı Neden Olur, Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Kulak tıkanması hemen herkesin her yaşta karşılaşabileceği bir sağlık problemidir. Bu kimi zaman basit ve geçici bir sebebe dayanırken bazen de ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Sebep ne olursa olsun iki günden fazla süren tıkanıklarında muhakkak bir kulak burun boğaz uzmanına muayene olmak gerekir. Şimdi gelim tıkanıklığın nedenleri ve belirtileri ile kulak tıkanıklığı açma yollarına bir bakalım.

Kulak Tıkanıklığı Belirtileri

 • Kulaklarda duyu azalması,
 • Seslerin geliş yönünü tayin edememe,
 • İşitme kaybı,
 • Kaşıntı,
 • Baş ağrısı,
 • Kulak çınlaması ve denge kaybı olarak özetlenebilir.

Bunların haricinde kulak ağrısı, ishal, kusma, ateş, kulaktan akıntı gelmesi durumlarında acil olarak bir hekime başvurmak gerekir.

Kulak Tıkanıklığı Neden Olur, Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Kulak Tıkanıklığı Neden Olur?

Kulak tıkanıklığı belirtileri dikkate alınarak mutlaka hekime görünmelidir. Peki nedenleri nelerdir bir de ona bakalım. Kulak tıkanmasının çok değişik sebepleri olabilir.

 1. Dış kulağa yabancı cisim kaçması
 2. Dış kulağa deniz yahut havuz suyu kaçması
 3. Orta kulak enfeksiyonu
 4. Sinüzit ve saman nezlesi
 5. Orta kulakta oluşan negatif basınç
 6. Nazofarenkste meydana gelen östaki işlev bozuklukları
 7. Uçak yolculuğu, dağ yürüyüşü gibi yüksek rakımlı bölgelerde oluşan yüksek basınç
 8. Kulakta kir birikmesi
 9. Kulağa su kaçması
 10. Gribal enfeksiyon ve soğuk algınlığı
 11. Burun tıkanıklığı
 12. Kulakta bulunan kistler ve tümörler

Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?  

Kulak tıkanıklığı fark edildiği an eğer kulak kiri yüzünden meydana gelmişse eczanelerde satılan hidrojen peroksitlerle sorun çözülebilir. Bir bardağa yarıya kadar sıcak su, diğer yarısına ise hidrojen peroksit koyup yan yatarak kulağa birkaç damla damlatılır.

Kulak kirleri zeytinyağı ile de temizlenebilir. Zeytinyağı teni yakmayacak dereceye kadar ısıtılıp kulağa birkaç damla damlatılır. 5-10 dakika bekleyip kulak çubuğu yardımıyla kulak kiri kulaktan çıkartılabilir.

Çay ağacı yağı da kulak tıkanıklığı açma hususunda yardımcı olabilir. Isıtılmış bir su bardağı suya bir-iki damla çay ağacı yağı damlatılır ve tıkalı kulağa bu suyun buharı tutulur.

Eğer kulaklarınız enfeksiyon yüzünden tıkanmışsa iki diş sarımsağı zeytinyağında bekletin ve ısıtın. Soğuyunca tıkalı kulağınıza bir iki damla damlatın ve açılmasını bekleyin.

Kulak tıkanıklığı gliserin ile de giderilebilen bir durumdur. Gliserin de kulak damlalarının içeriğinde olan bir bileşen olması nedeniyle suya bağlı kulak tıkanıklıklarında iyi bir çözüm olabilir. Birkaç damla gliserini yarım bardak ılık suya ekleyip karıştırın. Kulağınıza 2-3 damla damlatın ve bir parça pamukla temizleyin.

Kulak tıkanıklığı için damla da ilk aşamada iyi gelen çözümlerdendir.

Ama 48 saatten sonra hala devam eden tıkanıklıklar için muhakkak bir uzman hekime müracaat etmek gerekir.

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video