19 Temmuz 2024
Genel

Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

Kültür mantarı yetiştiriciliği yapmak için öncelikle bu konuda uzman olmalısınız. Kendi mantarınızı nasıl yetiştireceğinizi bilmelisiniz. Kültür mantarı yetiştirme konusunda ön bilginiz olması gerekir. Kendi mantarınızı yetiştirmek aslında çok kolaydır, kültür mantarları büyümelerinin ilk aşamasında müthiş gözükürler ve aynı marketten aldıklarınızın aynısıdırlar.

Ancak kendi yetiştireceğiniz mantarlar daha doğal ve daha lezzetlidir. Kültür mantarı yetiştiriciliği maliyeti tesisin büyüklüğü ve kullanılan aletlerin kalitesine göre değişmektedir.

Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir? 1

Nasıl Yetişir?

Kültür mantarı nasıl yetişir sorusu için, malzemelerden yalnız iki tanesine ihtiyacınız vardır:

 1. Yetiştirme için kap
 2. Mantar Sporu

Kültür Mantarı Yapılışı

 1. En az 20 cm derin olan bir yetiştirme kapları bulup seçin.
 2. Seçtiğiniz kabı iyice küflü olan bir gübre ve su ile doldurun. Gübre sıkıştırıldığı zaman top şeklinde olmalıdır ve dokunduğunuz zaman ufalanmalıdır. Burada önemli olan nemli bir toprak elde etmenizdir.
 3. Gübreye 1 ya da 2 kup yumurta tanesi ekleyin ve karışımı yumuşatın, gece bekletin. Bir tahta parçası ile gübreyi ve yumurta karışımını kabın içine doğru sıkışık bir vaziyette yapın.
 4. Sıcaklık 18-20 derece arası ayarlanır ve ılık su ile günde 2 kere buğulandırma işlemini yapın. Karışımın içine hemen su koymayın yoksa büyüme süresi kesintiye uğrayabilir. Bu süreci toprakta beyaz ağlar oluşana dek 2-3 hafta arası uygulayın.
 5. Beyaz ağlar oluştuğunda ağların üzerine 1,5 cm kadar turf yosunu tabakası uygulayın. (nemli olacak şekilde) Nemli turf yosununu gazete kağıtlarıyla kaplayınız ve kapladıktan sonra gazetelerin nemli olması için 2 defa olmak üzere sprey ile su püskürtme işlemini yapın.
 6. İstediğiniz ölçüye ulaşmak için büyümelerini bekleyin. Mantarın olgunlaşmasını beklerseniz daha sağlıklı ve daha lezzetli olurlar.

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video