23 Temmuz 2024
Genel

Kuzu Göbeği Nasıl Yetiştirilir?

Kuzu Göbeği Mantarı spor yayılım şeklinde üreyebilen bir bitkidir. Hali hazırda misel yok ise kuzu göbeği yetiştiriciliği için spor elde etmeniz gerekecektir. Doğada bulunan morel kuzu göbeği mantar ilkbahar başlarında çıkar, ölü ağaç kökleri ve yanmış ormanlarda bulunur.

Kuzu Göbeği Nasıl Yetiştirilir?

Bulduğunuz mantarı agar (hammadde satışı yapan firmalardan temin edebilirsiniz) besi ortamını öncelikle yüksek ısıda sterilize ettikten sonra kutunun üzerine kuzu göbeği mantarı yetiştiriciliği ters şekilde asmak suretiyle sporun agar üzerine düşmesini sağlayın.

Kutuyu kapayarak oda sıcaklığında bir kaç gün bekletin. Spor üreme iplikleri dışarıdan görünmeye başladığında bir hafta sonra da belirginleştiği zaman agarı bölerek başka agar petri kutularına paylaştırabilir.

Kuzu Göbeği Evde Yetiştirmek İçin Ne Yapmalıyız?

24 saat boyunca ıslattığınız buğday tanelerini 5’e 1 olmak üzere toprakla karıştırın. Litrelik kavanozlara iki su bardağı karışım koymak suretiyle ağzını kapatın. Düdüklü tencerenin alt kısmına bir tabak yahut kavanoz kapağıyla temasını kesecek bir materyal yerleştirerek kuzu göbeği evde nasıl yetiştirilir 2 cm derinliğinde su katın. Ters olarak yerleştirdiğiniz kavanozları kaynatın. Düdüklüde buhar çıkınca bir saat kaynatın.

Kuzu Göbeği Nasıl Yetiştirilir? 1

Spor Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

  • Oksijenli su yahut alkolle çalışacağınız yüzeyi temizleyin
  • Yüzeye kavanozları yerleştirin
  • Spor dolu agar’dan bir kaç küçük parça olmak kaydıyla kavanoza ekleyerek geri kapatın.
  • Kavanozu çalkalayın. Oda sıcaklığında, karanlık bir yerde kuzu göbeği mantar nasıl yetiştirilir için altı hafta kadar bekletin.

Kuzu Göbek Mantarı Yetiştiriciliğinden Son Aşama

Toprak üzerine miselleri dökün üzerini püskürtmek suretiyle suyla nemlendirin 4 cm kalınlığında örtün 5-6 hafta oda sıcaklığında karanlık odada torbaya katmak suretiyle bekletin. Torba içerisini nemli tutmaya gayret edin bir süre sonra miseller yüzeyi kaplayacaktır. 7 gün içinde büyüyecek olgunlaşmaya başladığında ilk ürünü alabilirsiniz.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video