13 Temmuz 2024
Genel

Likör Nasıl İçilir?

Likör, eskiden şifa vermesi amacı ile kullanılan ve günümüzde ise zevkle içilen özel bir alkollü içecektir. Genellikle aromatik tatların kullanıldığı çeşitlerinde meyve lezzetleri hakim olmaktadır. Bu kadar lezzetli bir içki çeşidi olmasına rağmen yapımı oldukça basittir.

Likör Nasıl İçilir? 1

Likör yapımı adımları evlerde bile yapılabilmektedir. Kendi likörünü kendi hazırlamak isteyenler bu yöntemi tercih etmektedir. Dışarıda satılan likör fiyatları boyutlarına ve aromalarına göre değişiklik göstermektedir. Ortalama fiyat arasında satılan aromalı likörlerin daha ucuza elde edilmesi için evde yapılması gerekmektedir.

Farklı aromaların hakim olduğu farklı bir içkidir. Bu yönü ile diğer içki çeşitlerinden ayrılmaktadır. Aromalı likörlerin nasıl içileceği kişisel zevklere bağlıdır. Genellikle Türk kahvesi ile birlikte tüketilen likörler ufak likör bardağı içerisinde servis edilmektedir.

Bunun dışında tek başına da tüketilebilmektedir. Bu şekilde tüketilecek ise içerisine buz katılması tavsiye edilmektedir. Farklı içkilerle karıştırılması mümkün olan içki çeşitlerinden biridir. Votka gibi sert içkilerle karıştırılması sade votkaya oranla çok daha rahat içilen bir içecek elde edilmesini sağlayacaktır. Likör alkol oranı tahmin edildiği kadar az değildir. Bu sebeple içerken dikkatli olunması gerekmektedir.

Likör Nasıl İçilir? 2

Likör Nasıl Yapılır?

Evde likör yapımı için belli başlı malzemelerin satın alınması gerekmektedir. Bu malzemeler; 500 ml saf alkol, taze nane, 250 gr. toz şeker, 1/2 su bardağı ılık su.

Yapılışı: İlk olarak nane iyice yıkanmalı ve topraklarından arındırılmalıdır. Daha sonra büyük bir kap alınmalı ve içerisine yıkanan naneler eklenmelidir. Üzeri alkol ile doldurulmalı ve serin bir yerde ağzı sıkıca kapatılarak 1-2 ay boyunca bekletilmelidir. Bekleme süresi bittikten sonra süzülen alkolün içerisine su ve şeker ilave edilmeli ve iyice karıştırılmalıdır. Bu şekilde hazırlanan nane likörü servise hazır olacaktır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video