27 Şubat 2024
Genel

Makale Nasıl Yazılır?

Makale, uzmanlık alanı bir kişinin kendi konusunda bilgilerini kelimelere döktüğü yazılardır. İçerdiği konuya göre farklı isimler verilen bu makaleler, okuyucuların konu hakkında bilgi almasına yardımcı olur. Verilen bilgiye göre uzunluğu değişen bu makaleler, günümüzde daha çok kısa olarak yazılıyor. Farklı internet siteleri ya da dergi, gazete gibi basın organlarında yayınlanan bu makaleler, genel olarak gündemde olan konular hakkında yazılıyor.

Makale yazmak çoğu zaman kolay bir iş gibi görünse de aslında uzun zaman alan ve bilgi gerektiren bir iştir. Yazılacak konu hakkında kişinin ne kadar bilgisi olsa da yine de belli bir araştırma yapması ve geliştirmesi gerekir. Kişi kendi bilgileri ile edindiği bilgileri kelimelere dökerken okuyucuyu sıkmayan bir dil kullanmalı. Yazılan makalenin çeşidine kullanılacak olan hitap ve yazım dili değişiklik gösterse de genelde ne çok samimi, ne de çok mesafeli bir dil kullanılmamalı. Bu dili kullanırken, herkesin anlamını bildiği kelimelerin kullanımı, yazının anlaşılır olması açısından önemlidir. Kullanılan kelimelerin anlamlarının tam anlaşılması için mutlaka noktalama işaretlerine yer verilmeli ve bu işaretler yerinde kullanılmalı.

Makale yazarken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise makalenin uzunluğudur. Konuya göre değişebilen bu uzunluk, kimi zaman okuyucunun sıkılıp makaleyi yarıda kesmesine neden oluyor. Bu nedenle lafı fazla uzatmadan, kısa cümleler ile okuyucuya verilmek istenen bilgilerin verildiği şekilde makaleler hazırlanmalı. Eğer anlatılmak istenen ya da verilmek istenen resimler ile anlaşılacaksa mutlaka resimlerin eklenmesi ve bu resimlere göre bilgi verilmesi gerekir. Kimi makalelerin içine konulan videolar da konunun anlaşılması için son derece etkilidir. Tabi video eklenmesi sadece internet üzerinden yayınlanan internet makaleleri için geçerli bir uygulamadır.

Makale Nasıl Yazılır?

Makale Örnekleri

Makale nedir ve makale nasıl yazılır sorularına verdiğimiz cevaplarından ardından kısaca makale örneklerine de değinelim. Makaleler günlük hayatta her birimizin karşısına çıkan yazı örnekleridir. Kimi zaman bir reklam metni, kimi zaman bir araştırma, kimi zamansa bir yemek tarifi olarak çıkan bu yazıların tümü makale olarak değerlendiriliyor. Her biri birbirinden farklı şekilde hazırlanan bu yazılar kısa makale örnekleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Yazan kişinin bilgisi, araştırması ve hayal gücüne göre şekillenen bu yazı türleri, en basit makaleler arasındadır. İstenilen bilgiyi okuyucuya veren bu kısa makaleler, çoğu zaman resim destekli olarak hazırlanıyor.

Kısa makaleler ve reklam metinleri günümüzde en sık rastlanan makale türleridir. Farklı amaçlar ile kurulan internet sitelerinde bulunan bu makaleler okuyucunun çeşitli konularda bilgilenmesi ve bu bilgileri kendi hayatlarına uygulamasına olanak tanıyor. Genel olarak bu tür makalelerde resim, şema ve video eklemesi de yapılıyor. Bu şekilde hem okuyucunun dikkati çekiliyor hem de konu hakkında daha fazla bilgi veriliyor.

Makale Örnekleri

Uzun makale örnekleri olarak ise bilimsel araştırmalar, akademik makaleler ya da öğrenci ödevlerini verebiliriz. Uzun araştırmalar sonucu elde edilen bilgilerin kelimelere dökülmesini sağlayan bu makaleler, yorumdan uzak, tamamen bilgi içererek hazırlanır. Yorum yapılması gereken yerlerde ise mutlaka kişinin bilgisi ile verdiği bir öneri şeklinde yapılmalı. Üniversitelerde dönem tezleri, liselerde dönem ödevleri bu uzun makalelere örnek verilebilir. Uzun makalelerde en çok dikkat edilmesi gereken konu, konu bütünlüğünden kopmadan makalelerin birbiri ile uyumlu şekilde yazılmasıdır. Bu durum kısa ve tekli makaleler için geçerli değildir. Yine kısa makalelerde olduğu gibi uzun makaleler de resimler ile desteklenipr gerek görüldüğünde çizimler yapılmalıdır.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video