12 Temmuz 2024
Moda ve Kişisel Bakım

Makyaj Nasıl Yapılır?

Makyaj nasıl yapılır, Kim ne derse desin, makyaj, kadınların en sevdiği ve vazgeçmeyecekleri bir ifade ediş biçimi. Evet ifade diyoruz; zira makyaj yüze anlam veren, yüzdeki ana hatları vurgulayan, kişiye has hatları ön plana çıkartan bir sanattır. Nasıl makyaj yapılır konusu ise makyaj hadisesinin en vurucu kısmıdır. Her şey aslında o “nasıl” kelimesinin içinde gizlidir. Makyajı doğru ve kaidesine uygun yapmak onu amacına ulaştırır. Makyaj kadında o yüze has çizgi ve hatları ön plana çıkarmak için yapılmalıdır, yüzün ifadesini tamamen değiştirmek için değil. Doğru makyaj nasıl yapılır sorusuna doğru yanıtları verebilirsek, makyaj da amacına ulaşır ve gözü rahatsız etmez. Makyaj boya küpüne düşmek değil, yüze ferah ve taze bir hava katabilmek demektir. İşte o zaman makyaj yapımı kendi amacına ulaşmış olur. Makyaj nasıl yapılır video anlatımları sayesinde bu konuda çok tecrübeli olmayan birisi bile doğal ve hafif bir makyajla yüzünü aydınlatabilir. Şimdi gelin bakalım güzel makyaj nasıl yapılır, tekniği nelerdir ve nasıl bir etki meydana getirir? İşte karşınızda makyaj yapımı tüyoları…

İyi bir makyajın zemini de iyi olmalıdır. Bu da iyi temizlenmiş bir cilt demektir. Ne tür bir makyaj yapacak olursanız olun, öncelikle cildinizi iyice temizlemiş olmalısınız. Bunun için cildinizle uyumlu bir cilt temizleme toniği kullanabilirsiniz. Veya ciltle uyumlu yumuşak formüllü bir sabunla cildinizi yıkayıp nemlendirebilirsiniz. Kış mevsiminde bile olsanız özellikle de beyaz tenliyseniz mutlaka güneşten koruyucu cilt kremini yüzünüze sürün.

Fondöten kullanıyorsanız bir sünger yardımıyla fondöteni temizlenmiş cildinize uygulayın. Makyajınızı yaparken, hele de fondöten ve pudranızı sürerken bu işlemi mutlaka gün ışığı olan bir odada yapın ki ürünü yüzünüze ne miktarda sürdüğünüzü kontrol edebilesiniz. Fondöteni ince bir tabaka halinde uygulamaya dikkat edin. Kalın bir tabaka halinde sürerseniz çizgilerin, kıvrımların arasına dolan fondöten hem cildinizi kırışık hem de yorgun gösterir ve doğallıktan uzak bir görünüm oluşur.

Fondöteni uyguladıktan sonra, yine cildinizle uyumlu bir pudrayla zemin makyajınızı büyük ölçüde tamamlamış olursunuz. Fondöten üzerine sürülecek pudranın şeffaf yapıda bir pudra olması önemlidir. Pudrayı büyük bir pudra fırçası veya pudra süngeriyle sürebilirsiniz.

Göz kapaklarınıza far uygulayacaksanız, önce ten rengi bir farla astar uygulayıp, onu da üzerine doğal tonlarda veya istediğiniz renkte bir göz farı uygulayabilirsiniz. Uygun göz farı fırçaları işinizi görür. Gözlerinizde buğulu ve derin bir ifade yakalamak istiyorsanız, siyah veya kahverengi bir göz kalemini alt ve üst kirpik diplerinize çekip, bir kulak çubuğu yardımı ile dağıtabilirsiniz.

Makyaj Nasıl Yapılır?Eyeliner de kadınların en çok sevdiği makyaj malzemelerinden birisidir. Eyeliner sürme işlemini oldukça dikkatli ve özenli yaparsanız sonuç mükemmel olacaktır. Eyelinerin ne kalınlıkta çekileceğiniz aslında sizin gözlerinizin yapısı belirler. İnce mi, kalın mı, kuyruklu mu, kısa mı olacak? Bunu deneme yanılma yöntemi ile bulabilirsiniz. Bu işlem için eyeliner sürme teknikleri video görüntülerini izleyerek de kendinize en uygun formatı bulabilirsiniz. Özellikle kırmızı ruj makyajı yaptığınızda eyeliner son derece iyi bir seçim olacaktır.

Göz makyajının olmazsa olmazı maskara ya da diğer adıyla rimeldir. Rimel gözlere ve bakışlara bir derinlik ve dramatiklik kazandırır, göz renginizin daha da belirgin bir hal almasını sağlar. Diplerden başlayarak sürülen rimel, biraz beklenip bir kat daha sürüldüğünde istenilen etkiyi verecektir.

Makyaj yapımı konusunda allık da vazgeçilmez ayrıntılardan birisidir. Yüzü gölgeleyen, elmacık kemiklerini daha belirgin hale getiren ve yüze canlılık ve tazelik katan allık, doğru tonlarda seçilmeli ve çok abartılmadan uygulanmalıdır. Fazla miktarda sürülecek allık yüzde itici bir görünüm oluşturur. Pembe, şeftali veya toprak tonlarında; kışın ise daha çok bronz ve terakota allıklar işinizi görür. Eğer gece makyajı yapacaksanız allığınızın tonunu biraz daha koyu olarak seçebilirsiniz.

Makyaj Nasıl Yapılır? 1Gelelim dudaklara… Eğer dudaklarınız inceyse dudak kenarlarına kullanacağınız rujdan bir ton daha koyu bir kalemle çerçeve yapabilirsiniz. Dudaklarınız daha dolgun görünsün istiyorsanız açık renkli rujları kullanmalısınız. Ama eğer dudaklarınız zaten dolgunsa koyu renk rujlar kullanarak onları orantılı hale getirebiliriz.

Doğru makyaj nasıl yapılır sorusunun en doğru yanıtı aslında şudur: Yüzdeki anlamı ve ana hatları kapatmayacak, gözü yormayacak, abartılı durmayacak, doğal ve yokmuş gibi duran makyaj. İşte bütün sihir burada yatar.

Nasıl makyaj yapılır diyorsanız, kendi yüz hatlarınıza uygun ve size has çizgileri ön plana çıkaracak makyaj diyoruz. Makyajda moda olmaz, herkesin stili kendine yakışan makyaj stilidir. Çünkü her yüz kendine özeldir.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video