24 Temmuz 2024
Genel

Malzemelerin Taze Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Taze Malzemeler Lezzet Yaratır

Masasını tadına doyulmaz, lezzetli yemekler ile donatmak isteyen her insanın öncelikle dikkate alması gereken konuların başında kullanılacak malzemelerin tazeliği gelmelidir.

Tazeliğini yitirmiş, raf ömrünün sonuna gelmiş malzemeler ile hazırlanan bir yemek ne kadar özen gösterilirse gösterilsin istenilen lezzet ve dokuya ulaşamaz. Bu sebeple yemek yapmaya gösterilen özeni malzeme seçmeye de göstermek gereklidir.

Malzemelerin Taze Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? 1

Alışverişte Dikkat Edilecekler

Günümüzde gerek basılı kaynaklardan gerekse internet ortamından pek çok yemek tarifine kolaylıkla ulaşabiliyoruz, ancak bu tariflerde kullanılacak malzemelerin seçimi konusunda aynı oranda bilgiyi tariflerin içeriğinde bulmak her zaman mümkün olmuyor. Buna bağlı olarak da malzemelerin taze olup olmadığı nasıl anlaşılır? Sorusu genellikle akıllara takılı kalıyor.

Sebzeler ve Meyveler

Sebze ve meyve alışverişinde öncelikle alınacak malzemenin genel görünüşüne bakmakta fayda var. Mevsimine uygun olarak seçilen, parlak renkli, sıkı dokulu, üzerinde yara bere olmayan sebze ve meyvelerin satın alınması tariflerde istenilen sonuca ulaşmak için yapılması gerekenlerden.

Ayrıca her sebze ve meyvenin kendine has kokusunu muhafaza ediyor olması da tazeliğin bir başka göstergesi. Marul, ıspanak, pazı gibi yapraklı sebzelerin gevrek dokulu ve pörsümemiş olmasına dikkat etmek, kendini salmış, gevşek yapraklı sebzelerden uzak durmak gerekiyor. Havuç, patates, turp gibi kök sebzelerin ise sert ve filizlenmemiş olması lezzetli bir tarifin olmazsa olmazlarından.

Malzemelerin Taze Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? 2

Hayvansal Gıdalar

Balık seçerken öncelikle gözlerin parlak ve solungaçların kırmızıya yakın pembe renkte olmasına dikkat etmek lazım. Kırmız et ya da tavuk alırken ise ürünün olması gereken doğal renginde, sıkı dokulu olması ve sağlıklı, doğal bir kokuya sahip olması önem taşıyor. Süt, yoğurt, peynir ve yumurta alırken ise son kullanma tarihlerine bakmak ve güvenilir markaları seçmek başarılı sonucu getirecektir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video