5 Haziran 2023
Evcil Hayvanlar

Hayvanları Nasıl Koruyabiliriz?

Dünyanın var olduğu ilk zamandan beri bu dünyayı paylaştığımız canlılar var. Bu canlılardan biri de hayvanlar. Hayvanlar âlemini çeşit çeşit hayvanlar oluşturmaktadır; etçil hayvanlar, otçul hayvanlar, kanatlı hayvanlar, sürüngenler gibi…

Hayvanları Nasıl Koruyabiliriz? 1

Ayrıca ev ortamına alışan hayvanlar ve dışarıdaki hayvanlar için de ayrı tanımlar vardır; evcil hayvanlar ve vahşi hayvanlar. Evcil hayvanlar insanoğlu için ne kadar dost olarak sayılsa da, vahşi hayvanların da doğal ekosisteme uygunluk açısından yararları vardır.

Bu yüzden hayvanların biz insanlara ve dünyaya birçok yararları vardır. Son dönemlerde hayvanlara karşı olan şiddet ve hayvanları küçümseme durumu yüzünden hayvan sever insanların aklında olan tek soru “hayvanları nasıl koruyabiliriz?“dir.

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

Nesli tükenmekte olan hayvanları ekosistemin bozulmaması ve düzenli işlemesi için daha fazla çaba göstererek korunmalıdır. Bu yüzden onlara özel karantina bölgeleri oluşturulmalı, bu hayvanların çoğalması için düzenli çalışılmalıdır. Eğer bu hayvanlar av hayvanları ise avlanmasının yasaklanması için başvurular yapılabilir, avlandığında ortaya çıkacak sorunlar ile ilgili bir metin hazırlayıp insanlar bilgilendirilebilir.

Hayvanları Korumak İçin Yapmamız Gerekenler

Hayvanları avlanmaya karşı korumanın yanında zorlu iklim koşulları süresince de onları korumak gerekir. Bu amaçla evlerin önüne biraz su ve yiyecek konulabilir. Bir diğer önemli sorun ise hayvanlara karşı şiddettir. Bu gibi durumla karşılaşıldığında zaman geçirmeksizin ilgili makamlara başvurabilir, gerekenin yapılması için istekte bulunulabilir.

Hayvanları Korumak İçin Yapmamız Gerekenler

Özellikle sokaklarda başıboş gezen kedi ve köpekler için koyulacak yemekler, insanların göz önüne koymaktansa tenha sokaklara ya da yüksek yerlere koymaya özen gösterilebilir. Böylece hem sokak hayvanları karınlarını rahatlıkla doyurabilir, hem de ona kötülük etmek isteyen insanların önüne bir nebze de olsa geçilmiş olunur.

Hayvanları korumak istiyorsak eğer öncelikle hayvanlara saygı duymamız gerektiğini unutmayalım.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video