23 Temmuz 2024
Genel

Mavi Balina Oyunu Nedir, Mavi Balina Oyunu Nasıl Öldürüyor?

İnternetin sayısız faydaları yanında zararları da yok değil. Hatta bazıları yaşamla ödenecek kadar ciddi boyutta. Etkilenen kitle ise daha çok çocuklar ve gençler. İşte Mavi Balina da onlardan birisi. Bu oyun dünyada gençler arasında bir çığ gibi büyüyerek yayıldı ve çok sayıda intihar vakasına sebep oldu. Mavi Balina oyunu en son olarak Hatay’da 12 yaşında bir çocuğun oturdukları evin balkonundan düşerek ölmesine sebep olunca yeniden mercek altına alındı. Özellikle anne babaların korkulu rüyası olan bu oyun, etki alınmaya daha müsait olan çocuk ve ergen yaştakiler için büyük tehlike oluşturuyor.

Bursa’da da bir çocuğun intihar ettiği açıklanınca Mavi Balina tehlikesi iyice sorgulanır oldu. Odasında kendini asmış halde bulunan çocuğun intiharının Mavi Balina ile alakalı olup olmadığı polis tarafından incelenmiş ve çocuğun bilgisayar geçmişi incelemeye alınmıştı. Mavi Balina oyunuyla bağlantılı olduğu düşünülen intiharlar bu sayıyla sınırlı değil. Türkiye’de 140 civarında gencin Mavi Balina’yla bağlantılı şekilde intihar etmiş olabileceği şüphesi üzerinde duruluyor.

Mavi Balina oynayanların intiharından sonra oyunun mucidi 21 yaşındaki Rus vatandaşı Philipp Budeikin, genç yaştaki bireyleri intihara yönlendirmek suçundan tutuklandı. Bundan kısa bir süre önce de Moskova’da yaşayan Ilya Sidorov isimli Rus vatandaşı da yine Mavi Balina grubuyla çocuk yaştakileri özkıyıma teşvik etmek suçundan tutuklanmıştı. Yani Mavi Balina oyununun tehlikeleri hayli ciddi boyutta.

Mavi Balina Oyunu Nedir Mavi Balina Oyunu Nasıl Öldürüyor 1

Peki Bu Oyun Nasıl Oynanıyor?

Oyuna katılanlardan şiddet içeren 50 talimatı 50 gün içinde gerçekleştirmesi isteniyor. Bu talimatlar arasında kollarda ve bacaklarda hafif kesikler oluşturulması, belli bir süre boyunca insanlarla iletişimin kesilmesi, yüksek sesle müzik dinlenilmesi gibi koşullar var. 50. günün sonunda ise kişiye kendini asması yahut yüksek bir yerden atlaması talimatı veriliyor. Mavi Balina oyununda yönetici pozisyonunda olan kişiler, kişisel bilgilerine ulaştıkları bir nevi kurbanlarına şantaj yaparak oyunda kalmaları için adeta zorluyorlar. Yöneticinin verdiği görevler gece 02:00’da gerçekleştiriliyor. Kurbanlar gece yarısı mezarlığa giderek selfie çekmek, her gün tek başına korku filmi izlemek gibi psikolojilerini bozacak olaylara zorlanıyor.

Mavi Balina sanal bir ölüm tuzağı olarak adlandırılıyor ve kişiler bu oyuna bir kez dahil olduklarında insanlarla iletişimi keserek ve talimatları uygulayarak adım adım ölüme yürüyorlar. Kurbanlardan bazıları kollarına bıçakla balina resmi kazıyor. Hindistan’da da 17 yaşındaki bir genç kız göle atlayıp intihar edecekken son adan kurtarılıyor. Genç kızın polise verdiği ifadede, görevi tamamlamadığı takdirde annesinin öleceğine inandırılması da duyanı dehşete düşürüyor.

2015 yılında başlayan Mavi Balinanın tehlikesi daha çok, kolay etki altına alınabilen 18 yaş altı gençleri hedef alıyor. Gerçi oyunun son aşaması olan intihar kısmında kurtarılan kişilerden biri de 22 yaşında bir kadın ve üstelik bir anne. “Oyunun sonu, zaman doldu” mesajını alan kurbanlar intihar ederek hayatına son veriyor. Son anda kurtarılanlar ise şanslı.

Oyunun kurucusu olan 22 yaşındaki Philipp Budeikin Rusya’da çıkartıldığı mahkemede 3 yıl hapis cezası almış ve bu cezanın kısalığı büyük tartışma yaratmıştı. Toplumda temizlik yaptığını ifade eden Budeikin’in, Mavi Balina oynayanlardan yani diğer bir deyişle kurbanlarından “Biyolojik atıklar” diye söz etmesi kamuoyunu şaşkına çevirmişti.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video