25 Temmuz 2024
Dünya

Momo Oyunu

Zaman ilerledikçe, teknoloji geliştikçe hayat sanal ortama akıyor. Ve bu ortamda öyle çeşitli oyunlar ve kurgulamalar var ki; özellikle çocukları ve gençleri etki altına alıyor. Son günlerde adı sıkça duyulan bir oyun olan momo da onlardan birisi. Ama momo oyunu ile ilgili bir konu daha var ki tüyler ürperten cinsten. Buna momo tehlikesi de diyebiliriz. Momo oyununun çocuklarda intihar vakalarını tetiklediği belirtiliyor. Momo instagram, facebook ve watsapp üzerinden çocuklara mesaj göndererek bir nevi algı yönetimi yapıyor ve çocuklarda intihara sebep oluyor. Ülkemizde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçerek çocukların korunması için çalışma başlattı.

Peki Jo Ve Momo Ya Da Momo Oyunu Nasıl Bir Oyun, Mantığı Ne Ve Genç Beyinler Üzerinde Nasıl Bir Etki Oluşturuyor?

Momo figürü Japonya’da köklenmiş bir oyun ve Japon sanatçı Keusuke Aisawa tarafından bir halk masalından devşirilerek yapılıyor. Doğum sırasında ölen bir kadının yarı insan yarı kuş bedeniyle geri dönüşünü ve ardı ardına gelen korkulu serüveni anlatan masalda, hayalet figürü gerçekten de kan dondurucu cinsten. Anne kuş adını taşıyan bu heykelin görüntüsü tüm dünyaya yayılıyor. Sanatçı Aisawa ise heykeli ortadan kaldırarak lanetin çocuklar üzerinden kalktığını açıklıyor.

Momo’nun doğuşu aslında sosyal medya ile olmuş. Açılan bir facebook sayfasında insanlar yabancı bir numarayı arama konusunda birbirlerini adeta tehdit ediyorlar. Bazı kullanıcılar Momo’ya mesaj gönderdiklerini ve şiddet içerikli fotoğraflar aldıklarını söylüyor. Bazı kullanıcılar ise tehdit mesajları aldıklarını ve hatta kişisel bilgilerinin ortaya döküleceği hususunda da tehditle karşı karşıya kaldıklarını belirtiyor. Momo oyununda çocukların kendilerine zarar vermeleri konusunda bazı yönlendirmeler var. Hatta ürkütücü olan şey ise bu yönlendirmelerin bazılarının ne yazık ki ölümle sonuçlanması. Youtube da kısa bir süre evvel açıklama yaparak, kendi platformlarında Momo videosu yayınlamadıklarını, bu tip içeriklerin kendi prensiplerine aykırı olduğunu belirtti.

Momo Oyunu 1

Uzmanlar Uyarıyor!

Uzmanlar bu tehlikeli durum karşısında aileleri uyarıyor. Siber korsanların değişik dönemlerde ve sürekli olarak oyun süsü verilmiş kurgularla ve bilhassa çocukları hedef alarak onlara istedikleri her şeyi yaptırabilecekleri bir düzenek oluşturuyorlar. Bir dönem Mavi Balina’da görüldüğü gibi bu oyunda da çocuklar adeta etki altına alınarak geri dönüşü ve telafisi olmayan bir girdabın içine çekiliyor.

Uzmanların ebeveynlere önerisi; çocuklarının oynadıkları oyunları muhakkak kontrol etmeleri hatta bazen kontrol amaçlı çocuklarıyla birlikte oynamaları, çocuklarının yaşların uygun sitelere girdiklerinden emin olmaları, aile koruma paketi edinmeleri; çocuklarının tablet, telefon, bilgisayar kullanımına  kendilerinin de oldukları ortamlarda müsaade etmeleri, çocuğun davranışlarında değişiklik gözlemlediklerinde sözgelimi zayıflayan iletişim, korkular, içe kapanma gibi olumsuz tavırlar gördüklerinde mutlaka uzman bir kişiden yardım almaları yönünde oluyor.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video