24 Temmuz 2024
Yaşam

Namaz Nasıl Kılınır

Arapça’da Salah denilen Namaz İslam’ın 5 şartından ve en önemli ibadetlerden birisi. Kuran-ı Kerim’de günün belli vakitlerinde abdest alınarak ve belli duaları okuyarak yapılan bu ibadet Allah’a teslimiyetin bir göstergesidir.Peki namaz nasıl kılınır?

İslamiyet’te ergenlik çağına ermiş her erkek ve kadına farz olan namaz; farz, vacib, sünnet ve müstahab kısımlarına ayrılır ve ikişer, üçer, dörder rekat şeklinde kılınır. Namazı terk etmek bazı mezheplerde küfür, bazı mezheplerde ise günahkarlıktır.

  • Namazlarda önce sünnet, sonra farz kısmı kılınır.
  • Sadece akşam namazında farz önce, sünnet sonra kılınır.
  • Sünnet ve farzların kılınışı bazı namazlarda birkaç ayrıntı dışında aynıdır.
  • İki rekattan sonra oturularak Tahiyyat okunur, diğer ikinci rekatta Tahiyyat, Salli, Barik ve Rabbena duaları  okunarak her iki omuza doğru dönülerek selam verilir.
  • Sadece akşam namazı ve yatsı namazının sonunda kılınan selati vitir namazları 3 rekattır.

Namaz kılarken secdenin uç kısmına bakmak, bakışları asla yerden ayırmamak, başka bir şey düşünmemek, zihni herhangi başka bir düşünce ile meşgul etmemek, namazı yavaş yavaş ve huşu ile kılmak gerekir.

Kadınların el, ayak ve yüzleri dışında kalan tüm bölgelerinin kapalı ve hatları belli olmayan kıyafetlerle donatılmış olması gerekir.namaz-nasil-kilinir1 Erkeklerin de yine belirli ölçülerde kapalı ve uygun kıyafetlerle namaz kılması gerekir. namaz-nasil-kilinir2Namaz kılarken, gülmek, başka bir noktaya bakmak, abdesti bozan bir durum yaşamak, akla şehvetle uyandıracak bir düşünce getirmek namazı bozar. Yeniden niyetlenip, gerekirse yeniden abdest alıp namazı yeniden kılmak gerekir. Namaz bittikten sonra Ayet-el Kürsi okumak ve bir miktar Allah’ı zikrederek tespih çekmek de uygundur.

5 vakit namazın nasıl kılındığı, hangi duaların okunduğu ve namaz kılarken nasıl vaziyet almak gerektiği ile ilgili bilgileri diğer makalelerimizde ayrıntılarıyla bulabilirsiniz.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video