14 Temmuz 2024
Genel

Nar Nasıl Soyulur?

Nar, binlerce yıldır farklı uygarlıklarda bile beğeniyle karşılanan ve birçok kültürde bir umut ve bolluk simgesi olmuş bir meyvedir.  Yüzyıllar önce açılan Mısır mezarlarında bulunmuş, savaş öncesi Babil askerleri tarafından yenilmiş ve keyifli bir geleceği sembolize etmek için İran düğünlerine dahil edilmiştir. Hatta Cennet Bahçesinde yetişen meyvelerin elmaların değil narların olduğu ileri sürülmüştü.

Nar Nasıl Soyulur? 2

Halen Yunanistan’da “nar kırmak” yılbaşı gecelerinde süre gelen bir gelenektir. Yeni bir şey başlatmak ve yeni bereketli kapılar açılmasını sağlamaya yönelik bir inançtır.

Bazen Çin elması veya “kışın mücevher” olarak anılmaktadır. Narlar dünyanın en popüler meyvelerinden biridir.

Narın faydalarının birincil kaynağı antioksidan içeriğidir, özellikle narın antioksidan kabiliyetinin yaklaşık yarısını oluşturan punicalagins ve punicalins gibi ellagitannin bileşikleridir. Ayrıca antioksidan C vitamini için mükemmel bir kaynaktır ve bu vitaminin günlük gereksiniminin yüzde 40’ını sağlayan bir meyvedir.

Antioksidanlar, hücrelerimize reaktif oksijen saldırısına karşı yeterli savunma sağlamanın en doğal yoludur. Tüm bunların yanı sıra kalp sağlığı içinde yararlıdır. Antioksidanlar sayesinde sistolik kan basıncını düşürmek, kan akışını geliştirerek arterlerin kalınlaşması ve sertleşmesini önleyebilmektedir.

Bu önemli mikro besin öğelerine sahip olduğunuz sürece vücudunuz, kirleticilere günlük maruziyetinizin neden olduğu hücre hasarına ve yaşlanmaya karşı koyabilir. Serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olması için yeterli miktarda antioksidanınız yoksa oksidatif strese maruz kalabilirsiniz, bu da doku ve organ hasarının hızlanmasına neden olur. Antioksidanlar ayrıca vücudunuzdaki kronik enflamasyonun azalmasına yardımcı olabilir.

Bu kadar yararlı ve lezzetli bir meyvenin belki de tek ve kötü yönü soyulmasıdır. Aslında bilinenin aksine nar soyma zor ve meşakkatli değildir. İşte pratik nar soyma yöntemleri…

Nar Nasıl Soyulur? 3

Nar Nasıl Kolay Soyulur?

Araştırma çalışmalarının birçoğu nar suyunu incelemiş olmakla birlikte, bunun yerine meyveyi bütün haliyle tüketmenizi önermektedir. Bu sadece size yeni lifi kaynağı kazandırmakla kalmaz aynı zamanda her meyve suyunun yüksek düzeylerinde bulunan fruktoz aşırı yüklenmemesini de sağlar.

Aslında birçoğumuz narın sadece tanelerinin yenilebilir olduğunu sanmaktayız. Bir narı yarıya kestiğimizde ince beyaz (ve acı) zarlarla ayrılmıştır. Bu beyaz kısımlar arils olarak adlandırılan yaklaşık 600 tane meyve suyu dolu tohum kutularını bir arada tutan ağlardır. Ariller narın “mücevherleri” dir. Tadı nar kadar tatlı ve cezbedici değildir. Yenilebilir olduğunu bilen birçok insan aperitif tadını çıkartırken bazıları da salatalar veya pişmiş yemekler üzerine de serpebilmektedirler.

Nar Nasıl Soyulur?

Narı soymadan ve de yemeden önce iyice olgunlaşmış olmasına dikkat edilmelidir. Bağdan dalından yemeyi tercih ediyorsanız ise Ekim ayından sonra tercih edilmelidir. Nar bu mevsime kadar pek olgunlaşmamış olacak ve acımsı bir tat ile sizi pek mutlu etmeyecektir.

Pratik nar nasıl soyulur ile ilgili üç aşamalı basit yöntemler önerilmektedir.

  1. Narın tepeyi daire olarak kesin,
  2. Narı uzunlamasına olarak kesitlere ayırın, (Ortalama 6 veya 8 kesit görülecektir)
  3. Narı avucunuzun içerisine alarak ayırın,

Bu yöntemin uygulanması sırasında nar suyunu lekesinin çok zor çıktığını da hatırlatmak isteriz. İşlem sırasında bir önlük giymek riski azaltacaktır.

Nar Nasıl Soyulur? 1

Diğer bir kolay nar soyma yöntemi ise;

Suyunun altında aynı işlemin yapılmasıdır. Bu şekilde hem nar parçalanmamış, dağılmamış ve de etrafta kırmızı lekeler oluşmamış olacaktır. Az önce söz etmiş olduğumuz leke sorun ile de karşılaşmamış olacaksınızdır.

Bu yöntemleri de tercih etmemeniz durumunda son zamanlarda ihtiyaç doğrultusunda üretilmiş nar soyma ve ayıklama aparatları mevcuttur. Çok pratik bu aparatlar sayesinde çok kısa sürede sonuca ulaşabilmeniz mümkündür.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video