14 Temmuz 2024
Genel

Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Oje, bayanların en çok sevdiği ve kullandığı güzellik malzemelerinden biridir. Tırnak bakımı ve güzelliğinde önemli bir yere sahip olan oje aynı zamanda en çok kazaya sebep olan ürünler arasında yer alıyor. Kimi zaman koltuk üzerinde, kimi zaman halı üzerinde, kimi zamansa en sevdiğiniz kıyafetlerinizin üzerinde lekelere sebep olan bu güzellik ürününün temizlenmesi, bulunduğu yere göre değişir. Aşağıda ayrı başlıklar altında oje lekesi nasıl çıkar konusunun detaylarını sizlerle paylaşıyoruz.

Oje Lekesi Nasıl Çıkar? 1

Tırnak güzelliği ve bakımında önemli bir yere sahip olan ojeler, tırnak üzerinden aseton adı verilen özel temizleme solüsyonları ile çıkarılabiliyor. Üzerine bir miktar aseton dökülen pamuk ya da temiz bir bez ile ovulan tırnaklardan kolayca çıkan oje, kumaş üzerinden de benzer şekilde çıkarılabilir. Ancak kumaş rengi ağartma özelliği bulunan asetonu kullanmadan önce giyim ürünü ya da kullandığınız eşyanızın görünmeyen bir kısmında küçük şekilde uygulayın.

Eğer renkte bir ağarma söz konusu değilse, asıl leke üzerinde de asetonu deneyip oje lekesinden kolayca kurtulabilirsiniz. Oje lekesini temizlemek için lekelenen yer ve kumaş türüne göre farklı malzemeler ve yöntemler kullanılabilir. Asetonun renk ağartıcılığından çekinenler oksijenli su, saç spreyi hatta böcek öldürücü ilaçların oje çözme özelliklerini kullanarak can sıkıcı lekelerden eşyalarına zarar vermeden kurtulabiliyor.

Koltuktan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuktan ya da kumaştan oje lekesi nasıl çıkar sorusu, pek çok bayanın merak ettiği bir konudur. Çok sevdiğiniz koltuğunuzun üzerine dökülen ojeyi çıkarmada ilk dikkat etmeniz gereken nokta, lekeye en hızlı şekilde müdahale etmektir. Ne kadar kısa sürede lekeyi fark ederseniz, o kadar çok koltuğa işlemesini engeller ve kurumadan kısa süre içinde lekeden kurtulabilirsiniz.

Koltuk üzerinde oluşan oje lekesini çıkarmak için tırnak asetonu ya da oksijenli su kullanabilirsiniz. Ancak her iki maddenin de kullanımından önce eşyanın görünmeyen bir kısmında küçük bir deneme yapıp renk ağartıp ağartmadığına dikkat edin. Renkte ağarma olmadıysa ilk olarak temiz bir bez ya da pamuk üzerine yeterli miktar aseton ya da oksijenli su dökün. Islak bezi leke üzerine bastırıp 1 dakika kadar bekletin.

Koltuktan Oje Lekesi Nasıl Çıkar? 1

Sonra yavaş ve dairesel hareketler ile lekeyi ovarak yaydırmadan temizleyin. Kalıntıların koltukta kalmaması ve zarar vermemesi için temiz bir bez ve sade su ile durulama yapın. En son kuru bir bez ya da havlu ile lekeli bölgeyi kurulayın.

Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltukta oluşan oje lekesi gibi halı üzerinde oluşan oje lekesini de aseton ya da oksijenli su ile çıkarabilirsiniz. Yine aynı yöntem ve durulama işlemi ile rahatsız edici oje lekesini kısa sürede temizleyebilirsiniz. Bu malzemelerin dışında halıda oluşan oje lekesini çıkarmak için saç spreyinden de yararlanabilirsiniz. Bu yöntem için eski bir diş fırçası ve bir miktar saç spreyine ihtiyacınız olacak.

Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Saç spreyini temiz diş fırçasının üzerine sıkın ve lekeli yüzeyi bu fırça ile dairesel şekilde fırçalayın. Fırçalama işlemi sırasında dikkatli olup lekenin etrafına fazla yayılmamasını sağlayın. En son normal su ile güzelce durulayıp kurulayın. Halıdaki leke bu yöntemler büyük ihtimalle çıkacaktır. Oje lekesi halıdan nasıl çıkar sorusunun cevabının ardından en son da kıyafetlerden oje lekesi çıkarma hakkında bir kaç öneriye dikkat çekmek istiyoruz.

Kumaştan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetlerinizde oluşan oje lekelerini çıkarmak için yukarıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz. Eğer ilk denediğiniz yöntemle lekeler çıkmazsa üzülmeyin ve bir başka yöntemi deneyin. Aseton, oksijenli su ya da saç spreyi ile çıkmayan lekelerin üzerine yine bir diş fırçası ile böcek öldürme ilacı sürüp fırçalayabilirsiniz. Kesinliği belli olmamakla birlikte bu yöntemin de oje lekesi çıkarmak için kullanıldığı ileri sürülüyor.

Kumaştan Oje Lekesi Nasıl Çıkar

Oje lekesi kıyafetten nasıl çıkar sorusuna verdiğimiz cevapları değerlendirerek kendinize en uygun yöntemi seçerek kıyafet ya da eşyalarınızı temizleyebilirsiniz.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video