23 Temmuz 2024
Oyun

Rubik Küp Nasıl Çözülür?

Rubik Küp ya da ülkemizdeki adıyla zeka küpü Macar heykeltıraş ve mimar Ernő Rubik tarafından 1974 yılında icat edilmiştir. İlk oyuncak üretimi 1977’nin sonlarına doğru yapılmış ve Budapeşte’de oyuncakçılara dağıtılmıştır.
Küpün resmi internet sitesine göre rubik küp çözümü için atılması gereken ilk adım rubik küpü iyi tanımak.

Küpü çözebilmek için rubik küp algoritmalarını iyi öğrenmek, hangi rengin karşısında hangi rengin olduğunu bilmek gerekiyor. İkinci adımda ise beyaz yüzün beyaz artısını oluşturabilmek önemli bir aşama sayılıyor.

Şimdi rubik küp nasıl yapılır, sorusunun yanıtını birlikte bulalım.

Akıllı küp 6 yüzlüdür. Küpün her yüzeyinin tam ortasındaki küçük kare ne renk ise o yüzün tamamı o renk olacak demektir. Birinci adım her bir yüzeyi tek tek düzeltmek olmalı. Her bir yüzeyin rengini ise artık biliyoruz. Biraz önce sözünü ettiğimiz gibi yüzeyin en ortasındaki kare ne renkse rubik küp çözüldüğünde o yüzeyin tamamı o renk olacaktır. Önce artı şeklindeki kareleri değiştirmemiz gerekir. Yani köşelerdekileri değiştirmeyeceğiz.

İlk aşamada ortadaki karenin sağına , soluna, altına ve üstüne odaklanacağız. Çünkü buralarda bulunan küpler iki renklidir. Köşelerdekiler ise üç renkten oluşur. İki renk olanları değiştirmekle başlayalım. İlk önce değiştirmeye karar verdiğimiz yüzeyin ortasına bakalım. Diyelim ki bu yüzeyin tam ortasındaki kare beyaz, demek ki işimiz bitince bu yüzey beyaz olacak. Sonra hemen yanındaki bir yüzeyi seçip bakalım, diyelim ki onun ortasındaki kare ise yeşil, yani o yüzey de tamamen yeşil olacak. Bunu bilince işimiz kolaylaşıyor.

Rubik Küp Nasıl Çözülür? 1

Şimdi beyaza dönüştüreceğimiz yüzeye geri dönelim. Köşeleri değiştirmiyoruz. Ortadaki minik beyazın üstündeki, altındaki, sağ ve solundaki karelere şöyle bir bakıyoruz. Bunlardan biri yeşilse şunu hatırlayalım. Bu artı şeklindeki kareler zaten iki yüzeyli. Yani şimdi gördüğüm yüzeyi yeşilse diğer yüzeyi beyaz olmalı. Çünkü ilk artı yapmak istedğim yüzeyin beyaz olması gerektiğinden eminim. Zaten bir önceki adımda yan yüzeyleri incelemiştim ve yan yüzeyin tam ortasındaki küçük karenin yeşil olduğunu görmüştüm.

Dolayısıyla o yüzey de yeşil olmalı. Yapmam gereken şey çok basit. Önümdeki yeşili diğer tarafa çeviriyorum, yeşil olmasını istediğim tarafa. Çevirdiğim zaman bu karenin beyaz tarafı bana dönüyor, ki bu istediğimiz bir şey. Yeşil tarafı da olması gerektiği gibi ortası yeşil olan alana dönmüş oluyor. Küçük küplerin bu şekilde yerlerini değiştirdikçe daha önce düzelttiğimiz karelerin yerleri değişebilir.

Sırası geldikçe onları da uygun hareketlerle yine aynı yüzeye getiriyoruz. İlk amacımız seçtiğimiz yüzeyin artı işaretinin beyaz olmasını sağlamaktı, bunu başardıysak ikinci adıma geçebiliriz.

Rubik Küp Nasıl Çözülür? 2

Sırada köşelerdeki parçaların yerlerini değiştirmek var. Bunlar ortadakiler gibi iki renkli değiller. Üç renkli oldukları için işimiz biraz daha zor, ama başaracağız, az kaldı. Bu aşamada hazır rubik küp algoritmalarını ezberleyip ilerleyebiliriz. Ama inanın, ezberlemeden de çözmek mümkün.

Artık bir küpün yerini değiştirirken üç rengi olduğunu düşünüp üç yüzeyin birden rengini göz önünde bulundurarak değiştirmemiz gerekiyor. Örneğin yeşil, beyaz ve turuncu renkleri içeren küçük küpü öyle bir çevirmeliyiz ki, beyaz yüzü ortası beyaz olan alana gelmeli, turuncu yüzü ortası turuncu olan alana gelmeli, yeşil yüzü ise ortası yeşil olan alana gelmeli.

Hamlelerimizi buna göre yapıyoruz, hamle yaparken gözümüzü ortadaki renkten hiç ayırmıyoruz ve değiştirmek istediğimiz küçük küpün nereye kaydığını takip ediyoruz. Küpün üç yüzeyi de olması gereken yerlere gelmeli.

Rubik Küp Nasıl Çözülür? 3

İşin ilk başında seçtiğimiz beyaz yüzey tamamlandığında yani tüm kareleri beyaz olduğunda, diğer yüzeylerin en üstlerindeki kareler ortadaki ile aynı olmalılar. Bu aşamaya geldiğimizde artık üçüncü aşamaya geçebiliriz.
İlk seçtiğimiz ve tamamladığımız beyaz rengi alta alalım ve başka bir yüz seçelim. Seçtiğimiz yüzün önce orta sırasını değiştireceğiz.

Orta sıralarda her bir küpün iki rengi olduğu için işimiz nispeten kolay, yine algoritma kullanmadan deneye yanıla ilerlemeye çalışalım. Ortadaki renkleri de değiştirdikten sonra sıra üçüncü sıraya, yani işin en zor kısmına geliyor. Üçüncü sıra köşelerden oluştuğu için köşelerin üç renkten oluştuğunu unutmadan ilerlememiz gerekiyor. Burada da deneyerek ilerleyebiliriz. Deneyerek ilerleme konusunda sıkıntı yaşarsanız videomuzu izleyerek algoritmaları öğrenebilir ve çözümü rubik küp algoritmalarını uygulayarak da tamamlayabilirsiniz.

Rubik küpü nasıl çözülür sorusunun yanıtını bulmak isterken unutmamamız gereken şey yüzeylerin renklerinin ortadaki karenin rengi ile aynı olduğu, ortalardaki kenarların iki renkli olduğu, köşelerin ise üç renkli olduğu. Algoritmaları ezberledikten sonra bunları kullanmadan da yukarıda belirttiğimiz yöntemleri izleyerek rubik küp yapımını kendi kendinize de çözmeyi deneyebilirsiniz.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video