12 Temmuz 2024
Ev ve Bahçe

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız tükenmez kalem, zaman zaman büyüklü küçüklü lekeler oluşmasına sebep oluyor. Kimi zaman giyim ürünlerinde, kimi zaman ev duvarlarında, kimi zamansa en sevilen koltuk üzerinde karşımıza çıkan tükenmez kalem lekesi temizlenmesi mümkün lekeler arasındadır.

Evde doğal malzemeler ile kolaylıkla temizlenebilen bu lekelerde en dikkat edilmesi gereken nokta, lekenin oluştuğu alandır. Alan özelliklerine uygun temizleme yöntemi ve malzemeleri ile tükenmez kalem lekelerinden kolaylıkla kurtulmak mümkündür.

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Tükenmez kalem nedeni ile oluşan lekeleri temizlemek için ne kadar hızlı davranılırsa, o kadar başarılı sonuç elde edilir. Özellikle çizgi şeklinde değil de dökülme şeklinde olan lekelenmelerde anında müdahale edilip sıvı haldeki tükenmez kalem içinin kağıt havlu ile alınması sağlanmalı. Aksi halde leke başka yerlere de bulaşıp daha fazla alanın zarar görmesine sebep verebilir.

Tükenmez kalem lekesini çıkarmak için alkali içermeyen sıvı bulaşık deterjanı ve su kullanılabilir. Bir miktar su ile karıştırdığınız bulaşık deterjanı ile leke üzerine tampon uygulayıp lekeden kurtulabilirsiniz. Eğer bu yöntemle tükenmez kalem lekesinden kurtulamadıysanız ispirto ya da saç spreyi kullanarak da aynı işlemi uygulayabilirsiniz. Ancak bu iki maddenin eşyalarınıza zarar verebileceğini de belirtmek istiyoruz.

Kumaştan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Tükenmez kalem lekesini kumaştan çıkarmak için ilk olarak fazla mürekkebi emdirmekle işe başlayın. Bunun için beyaz temiz bir bez ile leke üzerine tampon yapın. Daha sonra bir bardak ılık su içine bir miktar ağartıcı özelliği olmayan sıvı bulaşık deterjanı döküp karıştırın. Bu aşamada kesinlikle sıcak su kullanmayın, aksi halde lekenin kumaşa daha fazla işlemesine neden olabilirsiniz.

kumastan-tukenmez-kalem-lekesi-nasil-cikarHazırladığınız deterjanlı su ile leke üzerine hafif tampon uygulayın ve lekenin çıktığından emin olana kadar aynı işleme devam edin. Ardından durulamak için ılık su ve beyaz bir bez kullanabilirsiniz. Lekeden kurtulan giysi ya da kumaşı normal yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkayarak tam temizlenme sağlayabilirsiniz.

Deriden Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Tükenmez kalem lekesi ile ilgili merak edilen bir soru da suni deriden tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar sorusudur. Farklı giyim ürünleri ya da koltuklarda kullanılan suni deri, tükenmez kalem ile lekelendiğinde ilk olarak diğer kumaş türlerinde olduğu gibi fazla mürekkebinin emilimi beyaz bir bez ya da kağıt havlu ile sağlanmalı.

Deriden tükenmez kalem lekesi çıkarmak için en etkili maddeler limon ve sıvı Arap sabunudur. Bu iki malzemeyi tek tek kullarak lekeyi temizleyebileceğiniz gibi limon kolonyası, Arap sabunu ve bir miktar suyu karıştırıp temiz bir bez ile deri üzerindeki tükenmez kalem lekesini temizleyebilirsiniz.

Koltuktan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuk üzerinde oluşan tükenmez kalem lekesini çıkarırken kumaş üzerindeki tükenmez kalem lekesini çıkarmak için uygulanan yöntemler uygulanabilir. Deri koltuktan tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar diye soracak olursanız, yine aynı şekilde deri üzerinden tükenmez kalem lekesi çıkarma yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Leke üzerini limon kolonyalı bir bez ya da arap sabunu ile hafifçe ovarak tükenmez kalem lekesinden çok kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bunun dışında saç spreyi ve ispirtoda kullanabilirsiniz. Ancak bu malzemeler deri kotuğunuzun zarar görmesine neden olabilir.

Duvardaki Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Hayal gücü gelişmiş çocukların bulunduğu evlerde sıkça karşılaşılan duvardaki tükenmez kalem lekeleri çok basit bir yöntemle çıkarılabiliyor. Duvar boyasına zarar vermeden lekelerden kurtulmayı sağlayan bu yöntemde temiz, yumuşak ve beyaz bir bez üzerine bir miktar karbonat dökün. Leke üzerini bu bez ile dairesel hareketler yaparak fazla bastırmadan silin. Lekelerin çıktığını göreceksiniz.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video