24 Temmuz 2024
Genel

Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

Özgeçmiş; bir insanın doğumundan bulunduğu yaşa gelene kadar hayatında yaşadığı önemli olayları ve süreçlerin yazıldığı önemli belgelerdir. İnsanlar genellikle özgeçmiş hazırlama işlemine iş başvuruları yapmak amacı ile başlarlar. Özgeçmiş hazırlamadan önce, internetten daha önce hazırlanan özgeçmiş örneği çeşitlerinin bulunduğu siteleri ziyaret etmekte fayda vardır.

Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

Bu siteleri ziyaret etmek kafanızdaki bilgililerin bir çerçeve içinde yer almasını sağlayacaktır. Bu değerli belgelerde fotoğrafınızın olması iş başvurusu için çok önemlidir. Yapılan araştırmalarda başvuru yapan adaylardan; fotoğrafı olanlar olmayanlara göre daha çok işe alındığı bilgisi saptanmıştır.

Fotoğraf işverenin sizi görmesini ve duruşunuzun güven verip vermediğine karar vermesine sebep olmaktadır. Ayrıca sahne sanatları gibi görünüşün önemli olduğu bazı mesleklerde fotoğraf daha da önemli bir olgu olmaktadır.

Bu tip başvurularda birden daha fazla fotoğrafta istenmektedir. Özgeçmiş hazırlarken dikkat edilecek en önemli nokta ise doğru bilgiler vermektir. Yanlış veya yanıltıcı bilgiler ortaya çıktığında sizi zor durumda bırakacak sonuçlara neden olmaktadırlar.

Özgeçmiş Formu Nasıl Doldurulur?

Özgeçmiş için hazırlanan belgelerde üç temel kısım bulunmaktadır. Bu kısımlar; kişisel bilgiler, eğitim bilgileri ve iş deneyimleridir. Özgeçmiş formu içinde yer akan kişisel bilgiler bölümü en önemli kısımdır. Bu bölümde belgeyi okuyan kişi sizin hakkınızda kişisel bazı temel bilgiler edinmektedir.

Özgeçmiş Nasıl Yazılır? 1

Fotoğrafta bu kısımda bulunur. Kişisel bilgiler kısmında; ehliyet, cinsiyet, medeni hal, uyruk, telefon, adres, e mail ve faks gibi temel bilgiler bulunmaktadır. Bir iş başvurusunda ehliyet seçeneği çok önemlidir. Örnek özgeçmiş içeriklerinde bu alanın doğru kodlanmasına dair uyarılar bulunmaktadır. Çünkü eğer ehliyeti olmayan birisi var yazar ise işvereni yanıltmak durumunda olmaktadır.

Ehliyetim var seçeneğinden sonra size bu konu hakkında bir soru daha yöneltilir. Bu soru da aktif olarak araç kullanıp kullanmadığınızdır. Ülkemizde ehliyeti olan birçok kişi aslında trafiğe çıkamamaktadır. Bu durumun önlenmesinden dolayı bu bölme konulmuştur. Medeni hal ve çocuklar bölümü işverenlerin çocuk desteği vermesi ile ilgili bölümdür.

Özgeçmişlerin bir diğer önemli bölümü eğitim bölümüdür. İlkokuldan başlayarak lisansüstü eğitime kadar bölmeler bulunmaktadır. Kişi eğitim seviyesini doğru be ayrıntılı bir biçimde kodlaması gerekmektedir. Mezun olunan okulların isimleri o günkü isimlerde yazılmalı ve bitiriliş tarihleri not edilmelidir.

Özgeçmiş Nasıl Yazılır? 2

Üniversite, yüksek lisans ve doktora eğitimi var ise tez konuları yazılmalıdır. Yüksek lisans ve doktora sürecinde burs alındı ise bu burslar bu bölümde bahsedilmemelidir. Çünkü bu veriler ilerleyen kısımlarda burslar ve projeler bölümünde yazılacak bilgilerdir. Lisansüstü tezlerinin yürüten hocalarda bilgiler arasında belirtilmelidir.

Hoca isimleri belgeyi okuyan için bir önem arz edebilir.

Bu değerli belgelerin önemli bir bölümü de iş deneyimleri kısmıdır. Bu kısımda daha önce çalıştığınız iş yerleri, çıkış tarihleri, görev tanımı, çıkış nedeni, çalışma süreleri gibi bilgiler yer almaktadır. Eğer bu bir iş başvuru özgeçmişi ise en önemli kısım bu bölümdür.

İşverenler için sizin daha önce nerede çalıştığınız ve iş tecrübeleriniz çok önemlidir. Eğitim seviyesinde ve sonrasında yaptığınız stajlarda bu bölüme iş deneyimi olarak yazılmaktadır. Stajların ücretlimi gönüllü mü olduğu bilgisine yer verilmesi sizin avantajınız olacaktır.

Özgeçmiş Nasıl Yazılır? 4

Staj süreleri, staj sorumlusu ve stajda öğretilen yetkinlikler belirtilmesi gereken diğer bilgilerdir. Özgeçmişler sizin veya okuyacak kişinin isteğine göre Türkçe veya diğer yabancı dillerde hazırlanmaktadır. Genellikle İngilizce ya da Türkçe olarak istenmektedir. Özellikle uluslararası bir firma için hem İngilizce hem de Türkçe hazırlanacak bir özgeçmiş elzemdir. Özgeçmişler sizi tanıtan belgelerdir. Bu belgelerdeki tüm bilgiler titizlik ile hazırlanmalıdır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video