19 Temmuz 2024
Genel

Patik Nasıl Örülür?

Kış günlerinde ev içinde ayakların sıcak kalmasını sağlayan özel ürünlere patik adı verilir. Ayakkabı ve çoraba benzer şekli olan bu özel ayak ürünleri, hazır olarak satın alınabildiği gibi örgü seven bayanlar tarafından kendi el emekleri ile de hazırlanabiliyor. Hem yetişkinler, hem çocuklar hem de bebekler için elde örülebilen patik modelleri hakkında kısa bir kaç bilgiyi ve modeli sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Patik Nasıl Örülür?

Ayakların sıcak tutulmasını sağlayan patikler, şiş ve tığ ile örülebilir. Tığ ile örülen patik modelleri genel olarak ince yapılı ve zarif işlemeleri olan patiklerdir. Daha çok bayan patiklerinde karşımıza çıkan tığ işi örme patik modelleri kız çocukları için patiklerde de sıkça kullanılıyor.

Üzerine daha kolay işleme yapılan bu patikler, bir çeşit ev ayakkabısı şeklinde kullanılabiliyor. Şiş ile örülen patiklere göre daha ince örülen ve daha uzun sürede tamamlanan tığ işi patiklerde sakallı ip, özel patik ipi ya da yazlık naylon iplikler kullanılabilir.

Patik Nasıl Örülür? 1

Şiş ile örülen patiklerde kullanılabilen kalın yapılı yün iplikler, tığ işi patiklerde kullanılamaz. Tığ ve ip seçimi yapılırken mutlaka birbirleri ile uyumlu olmalarına dikkat edin. İpin üzerinde yazan tığ numarası ile kullanacağınız tığ numarasının aynı olması, daha rahat ve daha hızlı bir örüş sağlayacaktır.

Şişle Patik Nasıl Örülür?

Şişle patik örme tığ ile patik örmeye göre daha basittir. Çok sayıda basit ve kolay şiş patik modelleri arasında en yaygın uygulanılanı zarf patik modelidir. Sadece düz, ters ve lastik örgü kullanılarak hazırlanan bu patik modelleri, üçgen şeklinde hazırlanıp kişinin ayağını tam olarak sarar. Zarf patik modellerini aşağıdaki şekilde hazırlayabilirsiniz.

Patik Nasıl Örülür? 3

5 Şişle Patik Nasıl Örülür?

5 şiş ile patik örmek patik örmenin en son aşaması olarak satılabilir. Birbirinden özel patik modellerinin uygulanması için özel olarak üretilen iki ucu açık ince şişler ve bu şişlere uygun kalınlıkta ipler ile hazırlanan 5 şiş patik modellerini aşağıdaki aşamaları izleyerek hazırlayabilirsiniz.

Patik Nasıl Örülür? 4

Bu aşamalarda dikkat edilmesi gereken, ayak uzunluğu ve ayak büyüklüğüne göre topuk, ayak ucu ve ayak bileklerinin belirlenip hazırlanmasıdır. Bu aşamaları sorunsuz şekilde hazırladığınızda tam ayağınıza göre hoş patikleriniz olmuş demektir. 5 şiş patik örgüsüne benzer şekilde ayak bileklerinden uzantılar çıkararak uzun yün çoraplar da hazırlayabilirsiniz.

Patik Nasıl Örülür? 5

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video