12 Temmuz 2024
Moda ve Kişisel Bakım

Pedikür Nasıl Yapılır?

Bütün vücudun yükünü ve derdini çeken organımıza acaba hakettiği değeri veriyor muyuz? Genellikle insanlar ayaklarına pek önem vermezler. Bunun nedeni, belki de ayakların zor bir görevi olduğundan dolayı her halükarda dayanıklı olmalarından kaynaklanır.

Bakımlı ayaklar her zaman dikkat çekerler.  İkili ilişkilerde ve genel toplum algısında psikolojik olarak dahi, kişisel bakım genellikle açıkta pek görünmeyen bölgelerin bakımı ile kıyaslandığından, sırf yaz aylarında değil, senenin 12 ayı bakımlı olmak şarttır.

Bunun için illa dışarda profesyonellere gitmenize gerek yoktur. Maddi şartlarınız el vermiyorsa ya da bunun için vaktiniz yoksa, pek ala siz de evde pedikür yapabilirsiniz. Hem de zahmetsizce ve pratik bir yöntemle.

Pedikür işlemi ile ilgili detaylara girmeden önce hemencecik kısa bir tanım yapalım ve pedikür nedir sorusuna cevap verelim. Ayakların ve ayak tırnaklarının daha güzel görünmesi için, fazla etlerin alınması, tırnakların kısaltılıp şekil verilmesi, nasırların temizlenmesi, topukların düzeltilmesi gibi işlemleri kapsayan bakım ve güzellik unsurudur.

  • Kağıt törpü (Metal pek önerilmez)
  • Plastik bir kap (Ayaklarınızı yumuşatmak için, içine sokabileceğiniz kadar)
  • Topuk törpüsü
  • Oje
  • Aseton
  • Kağıt havlu
  • Kolonya

Öncelikle evde pedikür suyu nasıl hazırlanır ondan başlayalım.

Pedikür Nasıl Yapılır? 1Kabımızın içine ılık su koyalım. Ilık suyun içine de biraz lavanta veya aromatik bir dezenfektan (Duş jeli gibi) koyabiliriz. Ayaklarımızı on dakika boyunca suyun tutacağız, çünkü ayaklarımızın etlerinin iyice yumuşaması gerekir.

Ardından ayak tırnaklarımızı çok derinden olmamak şartıyla keselim. Kağıt törpüyü kullanarak, tırnaklarımızı batığa karşı önlem olarak, köşelerini yuvarlak olmayacak şekilde, kare şeklinde törpüleyelim. Törpü, tırnağa 90 derecelik bir açıyla tutulmalı ve törpüleme esnasında sağa sola eğilmemelidir. Tırnaklarımızı törpüledikten sonra sıra tırnak etlerimizi geriye itemeye gelir.

Tırnak etlerinizi kesmemenizi tavsiye ederiz. Zira enfeksiyon kapmaya çok açık bölgelerdir. Tırnağınızda çıkacak bir enfeksiyon sizi yürütemeyecek kadar etkileyebilir. Ayak topuklarımız nemliyken, topuk törpüsüyle ovalamalıyız. Bu sayede zamanla sertleşen topuklarımızda ki ölü deri gidecek ve yumuşacık olacaktır. Bu işlemlerden sonra ayakları iyice yıkayarak dezenfekte etmek çok iyi olacaktır. Bu işlemin ardından sıra istediğimiz renk ojeyi sürmeye gelir. Ojenin parmaklarınıza yapışmaması için, parmak aralarına ayırıcı malzeme ya da pamuklar koymanız gerekebilir.

Bir önemli detay da: Kullanılan malzemelerin hijyenidir. Kullandıktan sonra mutlaka alkol ve benzeri ürünlerle temizlemiz gerekir.

Pedikür Nasıl Yapılır? 2Ayrıca ayaklarınıza haftada iki kere limon ve sirke kürü uygulamanız ayaklarınızı daha parlak ve yumuşacık yapar.

Sağlıklı bir pedikür uygulaması için tırnaklarınızda kalmış olan ya da duran ojeyi asetonla veya başka bir maddeyle kesinlikle temizlemeniz gerekir.

Tırnaklarınızı iyice temizlediğinize emin olduktan sonra pedikür işlemlerinize devam etmelisiniz.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video