25 Temmuz 2024
Yeme İçme

Peşmelba Nedir Nasıl Yapılır?

Peşmelba yemekten sonra sunulan bir tatlıdır. Orijinal adı Peche Melba’dır. Peche, Fransızcada şeftali anlamına gelmektedir. Tatlıya Melba Şeftalisi de denebilir. Daha önceden komposto olarak hazırlanmış şeftaliden yapılır. Şeftali üzerine dondurma, krema, marmelat (genelde frambuaz tercih edilir) gibi malzemeler katılarak hazırlanır. Sunumu yayvan bir çanak içerisinde yapılır.

Peşmelba Nedir Nasıl Yapılır? 1

Bu tatlının geniş, kapsamlı bir hikâyesi vardır. İsmi 19 Mayıs 1861’de Avustralya’da doğan Dame Nellie Melba’dan almaktadır. Kendisi ünlü bir vokalistti ve Britanya imparatorluğu tarafından ödüle layık görülmüştü. Asıl adı Helen Porter Mitchell olan bu vokalistin sahne adı Melba idi.

Aile kökeni İskoçya’ya dayanmaktaydı ve başarısından dolayı Avrupa’da kısa sürede ünlendi. Melba 1931 yılında Avustralya’ya döndüğünde daha önceden geçirdiği yüz ameliyatından kaynaklanan septisemiden dolayı hayatını kaybetmiştir.

1893 yılında sahnede Wagner’in Lohengrin operasında yine büyük bir performans göstermişti. Bunun şerefine Orleans Dükü tarafından düzenlenen bir şölende özgün yemekleri ile isim yapmış şef Auguste Escoffier yeni bir tatlı yaptı. Bu yeni tatlının adını da Peche Melba koymuştur. Escoffier aynı zamanda Fransız mutfağının dünyada daha çok ünlenmesine vesile olan ve aşçıların kralı olarak nam salan bir şefti.

Bu tatlının ortaya çıkmasında dillendirilen diğer bir hikaye de şöyledir: Rivayete göre Melba, ünlü şef Escoffier’e bir davetiye gönderdi. Ön sıralardan olan bu davetiyeye teşekkür mahiyetinde Escoffier de onu kendi mutfağına davet etmiştir.

Peşmelba Nedir Nasıl Yapılır? 2

Melba da bu davete icabet etmiş ve şefin mutfağına vardığında kazara dondurma vanilyalı dondurma kutusunun şeftali kompostosunun içine düşmesine neden olmuştur. Bunu gören Escoffier ise bu kazadan sonra peşmelba tatlısını icat etmiştir. Yani bu tatlının yaşanan bu kaza sonucu ortaya çıktığı da dillendirilir.

  • Şeftaliler biraz haşlanıp kabuğu soyulur.
  • Sonra soğuk buzlu suda üzerine pudra şekeri atılarak bir müddet bekletilir.
  • Bir kabın içine vanilyalı dondurma, krema ile birlikte katılır.
  • Üzerine şeftaliler eklenir.
  • En üste ise marmelat eklenir.
  • Genelde ahududu marmeladı eklenir.
  • Çeşitli dekoratif unsurlarla görsellik, zenginleştirilebilir.

Peşmelba, kup tarzı dondurmaların şahı konumundadır. Şeften şefe yapımı biraz değişkenlik gösterse de Escoffier stili budur. Melba şeftalisinin çevresine eser miktarda krema da ilave edilebilir. Bilhassa yazın tüketilebilecek güzel bir tatlıdır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video