14 Temmuz 2024
Genel

Tapu Sicili Nedir Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tapu sicili ile ilgili birçok önemli işlem bireyler tarafından net olarak bilinmemektedir. Bu nedenle tapu sicili nedir diye merak edenlere, hem tanım olarak anlamını hem de tapu sicil başvurusu nasıl yapılır sorunun yanıtını yazımız içerisinde paylaştık.

Tapu Sicili Nedir Başvurusu Nasıl Yapılır? 2

Tapu Sicili Nedir?

Taşınmaz bir malın (bu bir bina da olabilir, arsa da olabilir) üzerindeki hak sahibi veya birden çok sahibi var ise sahiplerinin, taşınmaz mal üzerindeki hak durumlarını belirten belgeye tapu sicili adı verilmektedir. Bu kayıtlar devletin ilgili kurumları tarafından tutulmaktadır.

Bu nedenle hak sahipleri direkt başvuru yaparak, söz konusu taşınmaz mal için sicilin çıkarılmasını talep edebilirler. Başvurusu sırasında dilekçe zorunlu olmadığı için sözlü bir şekilde talepte bulunabilir. Peki, tapu sicil başvurusu nasıl yapılır?

Tapu Sicil Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sicil başvurusunun en önemli kısmı; başvuruyu yapacak olan kişinin mutlaka hak sahibi yada yetkili olması gereklidir. Çünkü bu durumun aksine başvuruyu hak sahibi olmayan ya da yetkili olmayan bir kişi yaparsa talep yerine getirilmeyecektir. Tapu sicil başvurusu ile ilgili ayrıntıları adım adım şu şekilde özetleyebiliriz…

Tapu Sicili Nedir Başvurusu Nasıl Yapılır? 1

Tapu sicil başvurusu için yapılması gereken ilk işlem taşınmaz mal üzerinde yetkili olan kişinin ya da hak sahibinin ilgili Tapu Sicil Müdürlüğü’ne giderek müracaatta bulunmasıdır. Bu müracaattan sonra başvuru fişi düzenlenecektir. Hemen ardından gerekli belgeler tarafınızdan talep edilir. Bu evrakların eksik getirilmesi durumunda ek bir tarih verilebiliyor.

Vekaleten, tüzel ve resmi türden başvurularda farklı şartların ve evrakların istenebileceğini unutmayınız. Son olarak başvurunuz ilgili müdürlük tarafından incelemeye alınarak, inceleme sonrasında eksik olan herhangi bir şey yok ise başvurunuza onay verilir. Tapularınızı internet üzerinden incelemek istediğinizde, e-Devlet şifresi edinerek turkiye.gov.tr web adresine giriş yapabilir ve eşitli yöntemler ile sistemde sorgulama yapabilirsiniz…

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video