24 Temmuz 2024
Moda ve Kişisel Bakım

Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

En zor lekelerden biri olarak karşınıza çıkan ruj lekesi nasıl çıkar sizlere aşama aşama anlatacağız. En sevdiğiniz bir kıyafetinize ya da herhangi bir yere ruj lekesi bulaştığında temel yapmanız gerekenleri sizlere anlattıktan sonra, artık ruj lekesini kolay bir şekilde çıkaracaksınız. Artık kabus bir hale gelen ruj lekesini kolay bir şekilde çıkarma aşamalarını gerçekleştirdiğinizde ruj lekesi zor bir leke denmesini tarihe gömeceksiniz.

Genellikle ruj lekelerinin açık renkte bir kıyafete temas ettiğinde sizleri gerçekten zor duruma sokar. Sizlerin yapması gereken ise dediklerimi harfiyen uygulamaktan geçecek. Her şeyi tam olarak yaptığınız taktirde ruj lekesinden eser kalmayacak.

Rujun son derece kalıcı olmasının sağlayan maddeler yağ ve mumdur. Bu sayede ruj kalıcı bir forma dönüşür. Kumaş üzerindeki ruj lekesini çıkarmak istediğiniz taktirde, tereyağ tarafından temas eden bölgeyi yumuşatmaktan geçer. Bir süre tereyağlı olarak bekletmeniz gerekmektedir. Daha sonra oksijenli su yardımıyla silme işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. En son olarak ruj lekesini tamamen yok edeceğiniz, sabunlu su yardımı ile silme işlemini son kez yapacaksınız. Bu sayede ruj lekesinden hızlı bir şekilde kurtulmuş olacaksınız.

Evinizde bir hata sonucu halı, koltuk ya da perde gibi yerlere ruj lekesi bulaştığı taktirde, tereyağını lekenin üzerine sürerek, bir süre bekletmeniz gerekmektedir. Daha sonra oksijenli su ile lekenin üzerini silmeniz gerekmektedir. En son hamle olarak ise sabunlu su ile lekenin son halini sildikten sonra ruj lekesinin kaybolduğunu göreceksiniz.

Ruj lekesi kumaş türüne göre değişiklik göstermektedir. Pamuklu kumaşlar üzerinden ruj lekesini çıkarmak istediğiniz taktirde yukarda anlattıklarımızı kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ancak kumaş türü farklılık gösterdiğinde, en iyi tercih sizin için eter olacaktır. Ruj lekesinin olduğu kısma çok az bir eter damlatmanız gerekmektedir. Ardından sabunlu su ile bölgeyi temizlemeniz gerekmektedir. Bu şekilde işlemleri yürütürseniz çok hızlı olarak ruj lekesini çıkartabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus, eterin asla pamuklu kumaşlar üzerinden kullanılmaması gerektiğidir. Pamuklu kumaşlar üzerinden kullanıldığı taktirde, eterin yanıcı özelliği olduğundan dolayı kumaşınız zarar görecektir. Eter ile işlemler yürüttüğünüz taktirde etrafta asla mum, sigara gibi yanıcı maddelerin asla olmaması gerekmektedir.

Ruj Lekesi Nasıl Çıkar? 1Giysiler üzerinden ruj lekesi nasıl temizlenir diye soruyorsanız, doğru cevapları yazımızın da devamında göreceksiniz. Tişörtleriniz, bluzlarınız gibi birçok giysinizden ruj lekesi çıkarma işlemlerini çok basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. En önemli ruj lekesi çıkarıcı alkol olarak karşınıza çıkacaktır.

Temiz bir bezin üzerine az bir şekilde ispirto damlatınız. Lekeli olan bölgeye, bezi bastırınız. Daha sonra bezin temiz olan kısmı ile lekenin üzerine yeniden bastırınız. Asla leke üzerine, ispirto bezi ile çitileme işlemleri gerçekleştirmeyiniz. Öyle yaptığınız taktirde leke daha fazla yayılacak, kumaşın zedelenmesine sebebiyet verecektir.

Giysiler üzerine bulaşan ruj lekesini kaldırmanın başka bir yolu ise bulaşık deterjanıdır. Bulaşık deterjanı sayesinde lekenin üzerine damlatmanız gerekmektedir. Leke üzerinde en az 10 dakika bekletmeniz gerekmektedir. Daha sonra kullanmadığınız bir diş fırçası yardımıyla, lekenin olduğu kısma ovalama işlemleri gerçekleştiriniz. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra suyla yıkamanız gerekmektedir. Su ile duruladıktan sonra ruj lekesinin çıktığını göreceksiniz.

Ruj lekesini başka bir şekilde çıkarmak isteyenler için önereceğimiz saç spreyleri mevcuttur. Saç spreylerini ruj lekesinin üstüne sıkınız. 10 ile 15 dakika boyunca bekletmeniz gerekmektedir. Leke üzerine temiz bir yardımı ile bastırma işlemi gerçekleştiriniz. Bu sayede saç spreyinin leke üzerine emmesi gerçekleştirilecektir.

Ruj Lekesi Nasıl Çıkar? 2Gömlekten Ruj Lekesi Nasıl Çıkar

Gömleklere bulaşan ruj lekesini çıkarmak için, bulaşık deterjanını leke üzerine dökünüz. Temiz bir bez yardımı ile yavaş bir şekilde ovalama işlemi gerçekleştiriniz. Ovalama işlemi sırasında asla lekenin dışına çıkmayınız. Gömlekten ruj lekesi çıkarmak istediğiniz taktirde eter size son derece yardımcı olacaktır. Eteri kullanmak için pamuk oranı düşük olan gömleklerde kullanmanız gerekmektedir. Yanıcı etkisi bulunduğu için pamuklu gömleklerde kullanmayınız.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video