25 Temmuz 2024
Moda ve Kişisel Bakım

Saçtaki Kepek Nasıl Gider?

Saç kepeği nedir, kepek neden oluşur diye nesillerdir aynı sorular sorulmaktadır. Çünkü her insan hayatının en az bir bölümünden kepeklenir.

Kepek, saçlardaki derinin dökülmesinden kaynaklanan bir cilt problemidir, aslında. Deri kendini sürekli yenileyerek en son kattaki ölü tabakayı atar. Doğumdan itibaren görülen kepeklenme yaş ilerledikçe de devam eder.

Saçlarda kepek birçok şekilde oluşmaktadır. Ergenlik çağında yoğun testosteron salınımı saçlı deride yağ tabakasının artmasına neden olur. Bu da hücre yenilenmesini tetikleyerek döküntüler olmasına neden olur. Kepek aynı zamanda doğuştan genetik olarak gelen cilt problemi de olabilir. Peki, bu kepekten nasıl gider? Saçtaki kepek nasıl geçer? Bu sorulardan sonra akla gelen ilk yanıt kepek önleyici şampuanlardır ama çok az şampuan bu sorunu çözebilir.

Diğer bir etkeni de deri tabakasında oluşan mantardır. Bu etkenden oluşan kepek tedavisi pek çok farklı yolla olur. Kepeğe bitkisel tedavi ile yaklaşmak en çok tercih edilen şeydir. Yoğun stres de kepek oluşumunu hızlandırarak sorun oluşturabilir. Yine aynı şekilde sedef ve egzama hastalıklarında da kepek oluşumu gözlenmektedir. Saçtaki kepeğe ne iyi gelir? Saç kepeğine ne iyi gelir? Kepekten nasıl kurtulurum?

KEPEĞE BİTKİSEL ÇÖZÜM: ÇAY AĞACI YAĞI: Kepekli saçın en büyük düşmanı çay ayağı yağıdır. Bu yağ saçta kepek oluşumunu giderdikten sonra, tekrarlanmasına engel olur. Şampuana karıştırılarak kullanılması, her saçınızı yıkadığınızda etki göstermesini sağlayacak ve kepek oluşumunu çabasız engellemenizi sağlayacaktır.

ELMA SİRKESİ: Elma sirkesinin bin bir faydası bilinmektedir. Her faydasının yanı sıra çok iyi bir kepek gidericidir. Asitlik özelliği sayesinde mantarların oluşması için uygun olmayan ortam meydana getirir. Yarım fincan elma sirkesi ve yarım fincan suyu karıştırarak bir sprey kutusuna koyun, kafa derisi üzerine sprey yapın. Bir havlu ile başınızı sarın ve bir saat 15 dakika bekletin, sonra her zamanki gibi saçınızı yıkayın. Haftada iki kez yapın ve kepeklerinizden kurtulun.

Saçtaki Kepek Nasıl Gider?

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI: Son dönemin en popüler yağlarından biri olan Hindistan cevizi yağı saça, kaşa veya kirpiğe çok faydalıdır. Duştan önce, kafa derisi içine 3-5 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ile masaj yapın ve yaklaşık bir saat bekletin. Normal şampuan ile yıkayın. Ancak saçlarınızı yıkarken saçınız suya temas etmeden saçınızı şampuanlayın. Aksi taktirde yağ suda çözünmediği için saçınızdan çok zor çıkacaktır.

LİMON: Limon kullanımı kepeğin giderilmesinde çok etkili yöntemlerden biridir. Saç derinize 2 yemek kaşığı limon suyu ile masaj yapınız. Saçınızı parmak uçlarınız ile ovaladığınızdan emin olunuz. Ardından saçlarınızı durulayınız. Birkaç gün sonra 1 bardak suya 1 çay kaşığı limon suyu karıştırın ve bununla saçlarınızı durulayın. Kepek kaybolana kadar bu işlemleri tekrarlayın.

Saçtaki Kepek Nasıl Gider? 2

SARIMSAK: Sarımsak bir tek ölüme çare bulamaması ile bilinir. Pek çok şeye olduğu gibi kepeğe de faydalıdır. Anti-mantar özellikleri kepek neden olan bakterilerin ortadan kaldırılması için idealdir. Sarımsakları ezin ve kafa derisi içine yerleştirerek ovalayın. Güçlü bir kokusu olduğu için rahatsız olabilirsiniz. Bu nedenle bala karıştırarak kullanabilirsiniz. Bu yöntemler içinize sinmiyor ise sarımsak özlü şampuanlar kullanabilirsiniz.

ZEYTİNYAĞI: Zeytinyağı saç derisini beslediği için pek çok saç bakım programının içerisinde yer alır. Kepekleri gidermek için saç derinize zeytinyağını parmaklarınızla yedirin ve bir gece boyunca bekletin. Sabah uyandığınızda saç diplerinizin daha yumuşak olduğunu fark edeceksiniz. Duşa girdiğinizde saçınıza su değdirmeden önce şampuanlamayı aklınızdan çıkarmayın.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video