27 Şubat 2024
Sağlık

Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır

Beslenmek sadece açlık duygusunu gidermek için yapılan bir eylem değildir. Beslenmek insanın yaşamını sağlıklı bir şekilde sürmesi için oluşturulan bir disiplindir. Sağlıklı bir yaşamın ilk anahtarı sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek ve bu alışkanlığı yaşam şekli haline getirmektir.  Sağlıklı beslenme uzun bir ömrün de geçerli kriterleri arasında sayılabilir.

Sağlıklı beslenen bir kişi;
-Sağlam ve sağlıklı bir görünüşe sahip olur
-Sık sık hasta olmaz, uzun dönemler boyunca sağlıklı kalır
-Boy uzunluğu ve kilosu normal standartlara uygun olur

Yetersiz ve sağlıksız beslenen bir kişi;
-Hareketlilik açısından daha ağır ve isteksiz olur
-Boyu ve kilosu normalin altında seyreder
-Çok sık ve çabuk hastalanır

Her Besin Grubundan Mutlaka Alınmalı

Sağlıklı beslenme için en önemli koşul, dört temel besin grubundan da düzenli olarak besin tüketmektir. Peki bu dört besin grubu nedir, yeniden hatırlayalım.

Süt grubu:
En başta yetişkin kadınlar ve çocuklar olmak üzere her yaş grubundan insan süt ve süt ürünlerini tüketmelidir. Süt ürünleri içerisinde yer alan besinler; yoğurt, peynir, tereyağı, süt tozu ve sütten yapılan yiyeceklerdir.
Süt grubunda bulunan besinler dişlerin sağlıklı gelişmesini, sağlıklı bir cilt yapısına sahip olmayı, kemiklerin güçlü olmasını ve güçlü kalmasını sağlar.  İçeriğinde protein, kalsiyum, fosfor, B12, D vitaminleri ve çeşitli mineraller bulunmaktadır.

saglikli-beslenme-nasil-olmalidir-1Et- yumurta- kuru baklagil grubu
Et, tavuk, balık, yumurta, kuru fasulye, nohut, mercimek, ceviz, fındık, fıstık, badem gibi besinler bu grupta yer alır. Protein, demir, çinko, fosfor, magnezyum, B6, B12 gibi yararlı maddeler içerirler. Hücre yenilenmesine, kan yapımına, doku onarımına, görme işlevlerinin sorunsuz şekilde devam etmesine ve hastalıklara karşı dirençli olmaya yardımcı olur.

saglikli-beslenme-nasil-olmalidir-2Sebze ve meyve grubu;
Bitkilerin her türlü yenilebilen kısmı ve her türlü meyve bu grubun içerisindedir. Mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin olan besinlerdir. Folik asit, kalsiyum, potasyum, demir ve magnezyum açısından zengin ve beslenme disiplinine yardımcı besinlerdir. Bu besinler büyümeye ve gelişmeye yardımcı olurlar, hücre yenilenmesini ve dokunun korunmasını sağlarlar, deri ve gözlerin sağlığı için gerekli bileşenleri içlerinde barındırırlar, kan yapımında önemli rol oynarlar, uzun süre doygunluk ve tokluk hissi verirler, bağırsakların sık ve düzenli çalışmasına yardımcı olurlar.

saglikli-beslenme-nasil-olmalidir-3Ekmek ve tahıl grubu;
Buğday, pirinç, mısır, bulgur, çavdar, yulaf ve tahıl gibi besinler bu besin grubu içerisindedir. Sağlık açısından neredeyse en önemli besin gruplarından birisidir. Ekmek ve tahıl grubundaki besinler, hemen hemen diğer besin gruplarının hepsinin içerdiği önemli maddeleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu besinler bağırsakların çalışmasında da oldukça etkilidir.

saglikli-beslenme-nasil-olmalidir-4

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video