18 Temmuz 2024
Genel

Sari Nasıl Giyilir?

Hint kültürünün ayrılmaz bir parçası olan kıyafetler ve aksesuarlar, ülkenin geneline hakimdir. İşlemeleri, desenleri ve renkleriyle fark yaratan sari giyimi, yapılan makyaj ve saç modelleriyle bir bütünlük sağlar. Günlük hayatın en gözde giyim tarzını oluşturan sariler, sırta dolamalı olarak kullanılıyor.

Sari Nasıl Giyilir?

Düğün ve Kutlamalarda İpek Sariler Kullanılır

Düğünlerde ve kutlamalarda en az ev sahibi kadar şık olmak zorunda olan Hint kadınları, bu tercihlerini ipek kumaşlarla hazırlanan özel sari modellerinden yana kullanırlar. Bol işlemeli kıyafetler üzerine kullanılan bol takı kültürü Hint kıyafetlerinin tüm dünyada tanınmasına imkan sağlamıştır.

Uzun ve dikilmemiş kumaştan yapılan Hint sari nasıl giyilir? Sari içine kısa bir bluz giyilir ve kumaş vücudun etrafından dolanarak omuzlara doğru sarılır.

Güney Hindistan’da günlük hayatta hemen herkes sari giyiyor denebilir. 4 ila 9 metre arasında değişen kumaş tercihi, giyimi ve muhafazası en zor olan Hint geleneksel kıyafetleri arasında sayılabilir. Hindistan’da bölge bazında bakıldığında her yerin kendine özgü bir sari bağlama tarzı olduğu söylenebilir.

Sari İçine Giyilecek Bluzun Seçimi Nasıl Yapılır?

Günlük ya da özel kullanıma sahip olan kumaş seçimlerinin yanı sıra sari kıyafeti içine giyilecek bluzun seçimi de son derece önemlidir. Kısa kollu ya da kolsuz, desenli ya da desensiz olarak seçilecek bluzun vücuda sarılacak kumaşla bütünlük sağlamasına dikkat edilmesi gerekir.

Sari Nasıl Giyilir? 1

Hint geleneksel kıyafetleri arasında sari dışında; dupatta, salwar, salwar kameez, lehenga ve sharara sayılabilir. Bugün Hint sari giyimi geleneksel bir Hindu kıyafeti olarak görülse de özel merasimlerde bölgede yaşayan orta yaş ve üstü Müslümanlar tarafından da tercih edilir.

Önceleri birisinin yardımıyla giyilebilen sari kumaşı kısa zaman içinde öğrenilerek tek başına da giyilebilir. Bugün Hollywood starlarının bazı özel tören gecelerine sari giyerek katıldıkları gözlerden kaçmamaktadır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video