19 Temmuz 2024
Genel

Sarıca Arıları Nasıl Canlılardır?

Sarıca arıları, insanlar tarafından rahatlıkla izlenebilen ve arı türleri arasında saldırıda bulunmayan cinslerden biridir. Vücutlarında, oldukça büyük olduğu gözlemlenen iğneler bulunmaktadır. Etkileyici bir görünüşe sahiptirler. Amerika Birleşik Devletleri’nde, 20’ye ye yakın türü bulunmaktadır. Toplamda 300 türden oluşurlar.

Sarıca Arıları Fiziksel Özellikleri ve Alışkanlıkları

Sarıca Arıları Nasıl Canlılardır denildiğin ilk akla gelen özellikleri, fiziksel olarak eşek arıları ile aynı olmalarıdır. Tüylü ve iri vücutlara sahiptirler. Adlarından da anlaşılacağı üzere sarı, turuncu, kahverengi ve ya siyah şeritler ile oluşmuş tüy yapıları bulunmaktadır. Kanatları oldukça dikkat çekici ve dalgalı yapıya sahiptir. Beslenme şekli ve zamanlarının çoğunu geçirme alışkanlıkları açısından, çiçeklerin çevresinde keşfe çıkarlar. Larvaları, yerin altında bulunan özel bölgelerde barındırmaktadırlar.

Bu arı cinsinin dişileri, erkeklere göre daha büyük fiziksel yapıya sahiptir. Çiftleşme dansı denilen, kendilerine özgü bir üreme faaliyeti gerçekleştirirler. Çiçek özleri ile beslenerek yaşamlarını devam ettirirler. Bahçe ve ağaçlık alanlarda, kum birikintilerinde, sahil bölgelerinde, çayır ve dağlarda yaşarlar. Kuzey Amerika’da bulunan türleri, Avrupa’daki türlere göre, daha küçük fiziksel yapıya sahiptir. Türler arası farklılıklarında, kimilerinde tüy yoğunluğu daha fazla, kimilerinde ise daha azdır.

Sarıca Arıları Nasıl Canlılardır? 1Sarıca Arılarının Yeryüzünde Yoğunlukta Yaşadıkları Alanlar

Kanada’nın, Güney’ine kadarki kısımda yaşamaktadırlar. Kimi türleri Kuzey Amerika Bölgesi’nde görülmektedir. Soğuk kesimlere değil, Dünya’nın sıcak bölgelerini yaşam alanı olarak tercih ederler. Büyük fiziksel yapıya sahip olan türleri, Avrupa’da bulunmaktadır. Fiziksel yapı olarak, en tüylü sarıca arıları, Kuzey Amerika’da yer almakta, erkekler dişilere göre daha cılız bir yapıya sahip olmaktadır. Sembolik olarak, S harfine ya da, 8 rakamına benzeyen bir yapı çizerek dans etmeleri ve birbirlerine kur yapmaları ile ünlüdürler. Sarıca arılarının larvaları, kendiliğinden gelişimlerini sağlayacak oranda besine sahip olarak evrim gösterirler.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video