23 Temmuz 2024
Genel

Pudu Nasıl Bir Hayvandır?

Güney Amerika’ya özgü bir cins olan pudu, geyikgiller familyasına üye bir geyik türüdür. Dünyanın en küçük geyiği olarak bilinen pudu, aşina olduğumuz geyik türlerinden oldukça farklıdır. Peki, Pudu Nasıl Bir Hayvandır

Puduların Genel Özellikleri

Pudular genellikle 60-83cm boy Aralığında, 6-13kilogram ağırlığında hayvanlardır ve başlarının üzerindeki tüylerin arasından neredeyse seçilemeyecek küçük şişliklerden ibaret boynuzlara sahiptirler. Erkek pudular her yıl eski boynuzlarının yerine yeni boynuzlar çıkarırlar. Kısa bacaklara ve küt diyebileceğimiz bir ağız ve burun yapısına sahip olan pudular; görme, işitme ve koklama duyuları açısından oldukça gelişmiş geyiklerdir.

Pudular Kuzey ve Güney Pudusu olmak üzere iki alt türe ayrılırlar. Pudu Mephistopiles adıyla literatürde yer alan Kuzey pudularına Kolombiya, Peru, Ekvator ve And Dağları’nda rastlamak mümkündür. Güney Puduları ise Pudu Puda ismiyle anılırlar ve anavatanları Kuzey Patagonya’dır. Ayrıca bu alt türe Şili Pudusu da denilmektedir.

Pudu Nasıl Bir Hayvandır?Puduların Yaşamı

Puduların bu iki alt türü yaşam alanları açısından birbirlerinden hayli farklıdır. Kuzey Puduları 2000-4000 metre civarında bir yükseklikte yaşamlarını sürdürürken Güney Pudularının deniz seviyesine daha yakın 0-1500 metre aralığında yaşadığı bilinmektedir. Geceleri daha aktif bir yaşantı süren puduların temel besinleri; meyveler, çiçekler ve yapraklardır. Küçük vücutları onlara besin maddesi bulmada avantaj sağlar.

Güney Puduları çiftleşme zamanları dışında yalnız yaşarlar ve tek bir yavru doğururlar. İki alt tür yavrularının görüntüsü bakımından birbirinden ayrılır. Güney Pudusunun yavrusu lekeliyken, yavru Kuzey Pudusu düz kahverengi bir görünüme sahiptir. Güney Pudularına nispetle daha nadir görülen bir tür olan Kuzey Pudularının yaşamları hakkında pek fazla veriye sahip olunmasa da Güney Pudularının yaşamlarına bakarak onlarınkine benzer bir yaşam sürdürdükleri düşünülmektedir. Yaşam alanlarının tahrip edilmesi ve kontrolsüz avlanma nedeniyle sayıları gün geçtikçe azalmaktadır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video