15 Temmuz 2024
Genel

8 Mart Kadınlar Gününün Tarihçesi Nasıldır?

Uluslararası Dünya Kadınlar Günü 8 Mart günü dünya genelinde kutlanmaktadır. Kutlamalar, kadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve politik başarılarının hatırlanması ve geliştirilmesi için bir çağrıdır. Kolektif bir çağrı olan Dünya Kadınlar Günü kutlamaları hiç bir hükümet, sivil toplum kuruluşu, dernek, platform ve üniversiteyle ilişkilendirilememektedir.

Uluslararası Dünya Kadınlar Günü Zaman Çizelgesi

8 Mart Kadınlar Günü Nün Tarihçesi Nasıldır hikâyesi 1900’lerin başlarına yani büyük gelişmelerin ve ekonomik ve sosyal sarsıntılar yaşandığı döneme denk gelmektedir.

1908: tarihinde kadınlar arasında büyük tartışmalar ve ayaklanmalar yaşanmıştır. Kadınlar baskı, eşitsizlik ve olumlu yönde bir değişim için kampanyalar düzenlemiştir. Bunun sonucunda bu tarihte daha kısa çalışma saati, daha adil ödeme ve seçme hakkı için 15.000 kadın New York’a doğru yürümüştür.

1909: Amerika Sosyalist Partisi tarafından hazırlanan bildirge uyarında ilk Ulusal Kadınlar Günü, Amerika genelinde 28 Şubat günü kutlanmıştır. Kadınlar Şubat ayının son Pazar günü Ulusal Kadınlar Günü’nü 1913 yılına kadar kutlamaya devam etmişlerdir.

8 Mart Kadınlar Gününün Tarihçesi Nasıldır? 11910-1911: Çalışan Kadınlar Uluslararası Konferansı için Kopenhag, Danimarka’da toplanan kadınlar arasında söz alan Almanya Sosyal Demokrat Parti Kadın Masası lideri Clara Zetkin, kadınlar gününün uluslararası bir gün olarak kutlanmasını önermiştir. Aynı kentte 1911 yılında yapılan toplantıda Avusturya, Almanya, Danimarka ve İsviçre’de 19 Mart’ın Uluslararası Kadınlar Günü olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.

1913: yılında Rusya da Şubat ayının son Pazar günü Uluslararası Kadınlar Günü kutlamalarına dâhil olmuştur. Daha sonra 1914 yılının 8 Mart tarihinde birçok kadın savaşlara karşı kadın dayanışmasını göstermek için Avrupa’nın birçok kentinde yürüyüşler gerçekleştirmiştir. Daha sonra bu günün yarattığı örnek dayanışmadan dolayı Uluslararası Kadınlar Günü 8 Mart günü kutlanmaya başlanmıştır.

Uluslararası Kadınlar Günü Resmi Tatil

Uluslararası Kadınlar Günü özellikle sosyalist ve komünist geçmişi bulunan ülkelerde hala resmi tatil olarak kabul edilmektedir.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video