23 Temmuz 2024
Yaşam

Secde Namazı Nasıl Kılınır?

Kur’an-ı Kerim’i okurken veya dinlerken secde ayeti olduğu belirtilen ayetlerden sonra yapılması gereken secdedir. Tilavet secdesi de denilir.

Kur’an-ı Kerim’de toplam 14 surenin yanında ‘SECDE’ yazılıdır. Bu ayetleri bizzat okuyan ve/veya duyanların yapması vacip olan secdedir.

Secde namazını kılacak kişi SECDE kelimesi geçen ayeti okuduktan veya duyduktan sonra kıbleye döner, ellerini kaldırmadan “Allahü Ekber” diyerek secdeye gider, secdede üç kez “Sübhane rabbiye’l-a’lâ” der. Ardından “Allahü Ekber” diyerek ayağa kalkar ve ayakta iken “Semi’na ve ata’na ğufrâneke rabbenâ ve ileykel masîr” denilir ve secde tamamlanmış olur.

Secde Namazı Nasıl Kılınır? 1Kur’an-ı Kerim’de A’raf Suresi 206. ayet, Rad suresi 15. ayet, Nahl Suresi 49. ayet, İsra Suresi 107. ayet, Meryem Suresi 58. ayet, Hac Suresi 18. ayet, Furkan Suresi 60. ayet, Neml Suresi 25. ayet, Secde Suresi 15. ayet, Sad Suresi 24. ayet, Fussılet Suresi 37. ayet, Necm Suresi 62. ayet, İnşikak Süresi 21. ayet ve Alak Suresi 19. ayet secde ayetleridir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video